Muuseumiöö üritused toimuvad nii sees kui väljas

Mihkli talumuuseumis tuleb juttu ja tegusid teemal “Suhtemustrid” ning nautida saab folkmuusikat. Fotol endine muuseumitöötaja Tiina Ojala.

FOTO: Maanus Masing/Saarte Hääl arhiiv

Tänavusel muuseumiööl ootab Saare- ja Muhumaal täna külastajaid neli muuseumit. Juba päeval on aga võimalik teha põnev bussituur mööda Lääne-Saaremaad.

Kuressaare linnuses on kokku pandud tihe programm, millest ei puudu puhkpilliorkester, suur grupikallistus, slackliner Jaan Roose esinemine lossi tornide vahel jpm. Lastele pakub tegevusi Kuressaare noortekeskus Noortejaam, Kuressaare muusikakooli õpilased täidavad lossi mitmed ruumid muusikaga. Toimuvad ka giidituurid ning avatud on lausa kaks kohvikut.

Aavikute majamuusemis alustatakse kell 19.30 rahvariiete tuulutamisega. Saaremaa rahvarõivaid tutvustab Maret Soorsk, toimub rahvarõivaste üksikosade laat-müük ning muusikat teevad Mari Lepik ja Ammuker.

Mihkli talumuuseumis tuleb juttu ja tegusid teemal “Suhtemustrid” ning nautida saab folkmuusikat. Muuseumiööl viib kuulajad muusikaliste mustrite rännakule Henrika Trave, kelle lood on inspireeritud Eesti pärimusmuusikast ja Saaremaa traditsioonilistest lauludest.

Kell 18 toimub Reet Hiiemäe loeng-töötuba “Kirg, kadedus ja tasakaal – suhtemustrid Eesti pärimuses”, kus räägitakse nii lembesuhetest kui üldisemalt sotsiaalsetest suhetest.

Kell 19.30 algab Merili Metsvahi loeng “Abielu ja perekonna ajalugu Eestis muinasajast varauusajani”. Merili tutvustab oma ettekandes ajaloolisi ja folkloorseid allikaid eesti perekonna ajaloo kohta ja vastab muu hulgas järgmistele küsimustele: Mida saab naise ja mehe positsiooni ning nendevaheliste suhete kohta järeldada keskaegsete seaduste ja regulatsioonide põhjal? 

Muhu muuseumis alustatakse kell 18 Tooma talu õuel rahvatantsu, rahvariiete ja pilli mustritega. Esinevad naisrühmad Tokkroes (Muhust) ja Pääsukesed (Tallinnast). Avatakse näitused. Koguva vanas koolimajas meisterdatakse, joonistatakse ja värvitakse laste ja teiste soovijatega mitmesuguseid mustreid. Muhu pärandikoolis saab kuulata ettekannet pastoraadi ajaloolisest interjöörist ja tulevasest sisekujunduslahendusest, pärast seda saab osa võtta töötoast, kus tehakse ajaloolisi interjöörimustreid. 

Nagu juba traditsiooniks saanud, toimub ka tänavu Saaremaal muuseumiöö bussiekskursioon. Kui eelmisel aastal tutvuti Muhu saarega, siis seekordne reis viib Lääne-Saaremaa huvitavatesse paikadesse. Bussituur algab Aavikute majamuuseumi eest kell 14. Lõpp-peatus on Kuressaare linnuses hiljemalt kell 18. Ekskursiooni juhib muuseumi teadur Maret Soorsk. Eelregistreerimisega bussireisi hind on 5 eurot.

Tagasi üles