Vilsandlaste lood raamatuks

Vilsandi 100 lugu

FOTO: Saarte Hääl

Homme algavatel ülemaailmsetel vilsandlaste päevadel esitletakse saare kogukonna lugudest koostatud raamatut “Vilsandi 100 lugu”.

“Sellega jäädvustame osa ühe väikesaare elust kultuurilooks, mis kannab meie kultuuripärandit,” kommenteeris raamatu idee autor ja üks koostaja Maria Mägi-Rohtmets. Kogumikku on mahutatud inimeste meenutused ja tunded saare elust enesest.

Autorite seas on Kullapere Kadri ja Arvo, Tätte Margit, Sülla Mann, Lenin, Kolumaa Viktor, Vahemere Tiina, Männiku Indrek, Mändre, Küti ja Tolli talu omad jpt. Sekka on lisatud ka meie seast lahkunute lugusid, samuti Vilsandit külastanud ja siit inspiratsiooni saanud kirjanike, luuletajate, kunstnike ja loodusmeeste loomingut.

“Vilsandi 100 lugu” on värvikas kollaaž, mis hõlmab endas sisekaemuslikke isiklikke lugusid, südamlikke lapsepõlvemälestusi, armumislugusid, naljakaid, mõnikord isegi groteskseid palasid, aga ka ülevaatlikke teadusartikleid. Muuhulgas pajatatakse laevahukkudest, merekoletistest, jaanalindudest, piirivalvest, aga ka legendaarsetest karismaatilistest saaretegelastest.

272-leheküljelise teose koostasid Maria Mägi-Rohtmets, Lii Teär ja Tiina Randus, kujunduse ja küljenduse tegid Hõbe Ilus ja Mihkel Oksmann, kaanekujunduse Raul Kübarsepp. Kaanel on kasutatud Konrad Mägi maali “Vilsandi maastik”. Raamatu andis välja MTÜ Vilsandi Külaselts ja teose esitlus toimub reedel, 12. juulil kella viie paiku Vilsandi paadikuuris.

Samal päeval algavad 14. vilsandlaste päevad, mille tihedasse programmi mahub nii Vilsandi tuletorni käsitlev seminar, 1990ndate stiilis retrodisko kui ka Vilsandi meestantsurühma debüüt.

Laupäeval annavad tooni merelised tegevused Vikati sadamas, õhtul kõlavad paadikuuris Hispaania tenor German Javier Gholami Torres-Pardo ja groov metal bänd Signs of Execution.

Pühapäeval kell 6 hommikul toimub ilmavaatlus Vilsandi ilmajaamas ja Andres Jõeoru koduse elektrijaama tutvustus, keskpäeval saab nautida Indrek Taalmaa teatritükki. 

XIV vilsandlaste päevi korraldavad sel aastal lisaks Vilsandi külaseltsile Laasi talu ja Jaana Külm. Üritust toetavad Saaremaa vald ja kultuuriministeerium.

Tagasi üles