MAAILM ⟩ KGB kaastöötaja sekkus aastakümnete vältel Soome siseellu

SOOMES TEHTUD ELUTÖÖ: Viktor Vladimirov oli KGB töötaja, kes külma sõja aastail kaitses Nõukogude Liidu huve Soomes. See pilt temast on tehtud 1993. aastal, kui ta esitles Helsingis oma mälestusteraamatut “Nii see oli... “.

FOTO: Verkkouutiset.fi

Viktor Vladimirovi tunti külma sõja ajal meie põhjanaabrite juures kui elurõõmsat ja sümpaatset inimest, kes tänu vuntsidele ja piibule meenutas tõelist džentelmeni. Tegelikult juhtis ta aga KGB osakonda, mis tegeles sabotaaži ja võikate poliitmõrvadega. Vähemalt arvab nii Soome ajaloolane.

Tellijale Tellijale

“On kaks teemat, mida me ei tohtinud [Soomes] tähelepanuta jätta: president ja valitsus. Presidendivalimiste ja valitsuskoalitsioonide loomise mõju oli meie arvates laiem kui ainult Soome sisepoliitikale.”

Kunagine KGB töötaja Viktor Vladimirov (1922–1995), kellele need mõtted kuuluvad, ei varjanudki Soomes eriti, millega ta tegeleb. Näiteks 1956. aastal tegeles ta pingsalt presidendivalimistega. See oli aasta, mil meie põhjanaabrite riigipeaks valiti keskerakondlane Urho Kekkonen (Soome kaheksas president, kes oli ametis ligi veerand sajandit, aastatel 1956–1982.). Ka oli ta aktiivne Soome 1982. aasta presidendivalimiste ajal, mil ametikoha sai sotsiaaldemokraat Mauno Koivisto (ametis 1982–1994).

Tagasi üles