VALITSUSE OTSUS ⟩ Saaremaal läheb masstestimiseks (3)

Kertu Kalmus
, Saarte Hääle vanemtoimetaja
Copy
Foto: Maanus Masing / Saarte Hääl

Valitsus nõustus sotsiaalminister Tanel Kiige ettepanekuga viia Eestis koroonaviiruse leviku tõkestamiseks läbi rahvastikupõhine testimine.

Valitsuse seisukoha järgi tuleks uuring korraldada esmalt Saaremaal ning siinsetest tulemustest lähtuvalt saaks seejärel testimise läbi viia ka mujal Eestis. Saaremaa pilootprojekti tegevuskava ja esialgset eelarvet hakkab valitsuskomisjon arutama järgmisel teisipäeval, 14. aprillil.

„Rahvastikupõhine testimine annaks meile olulist infot selle kohta, kui paljud inimesed on Eestis juba COVID-19 haigust põdenud ja on tähtis edasiste eriolukorra piirangute võimaluste hindamisel,“ ütles peaminister Jüri Ratas. „Uuringu ja testimise eeldus on ekspertide analüüsid selle kohta, millised testid on praegu kõige täpsemad ja mil viisil on neid kõige parem läbi viia.“

„Sotsiaalministeerium esitab koostöös terviseameti ja COVID-19 teadusnõukojaga ettepaneku, milline oleks sero-epidemioloogiliseks uuringuks ja rahvastikupõhiseks testimiseks sobiv antikehasid määrav test. Peamised märksõnad on siin kvaliteet, usaldusväärsus ja tõenduspõhisus. Erinevate seroloogiliste testide valideerimisega tegelevad praegu teaduslaborid Euroopas ja terves maailmas,“ sõnas sotsiaalminister Tanel Kiik.

Postimees vahendas, et testimine toimub vabatahtlikkuse alusel. "Vahe on selles, et me räägime antikehade testist, inimesel ei pea olema sümptomeid testimise ajal," märkis sotsiaalminister.

Antikehade test näitab ära, kas inimene on ka varasemalt haigust läbi põdenud. "Mõte on selles, et saada pilt, kui suur on olnud Eestis koroonaviiruse levik. Hetkel alustame Saaremaal ning nende tulemuste pinnalt vaatame, kas need toimivad, töötavad ja näitavad usaldusväärset tulemust," selgitas Kiik. Pärast seda hakatakse vaatama, kuhu ja millistes etappidest seda Eestis laiendada. 

Kommentaarid (3)
Copy
Tagasi üles