Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto

MAA ELU ⟩ Külmaõrn talioder otsib kohta saarlaste põldudel

LOOTUSTANDEV: Toomas Tänava talioder Veerikul talvitus sel aastal paremini kui eales varem, nüüd jääb loota, et põud liiga ei tee. FOTO: Maanus Masing / Saarte Hääl

Möödunud sügisel külvasid Saaremaa viljakasvatajad maha varasemast rohkem taliotra, mis võib tulevikus kujuneda saarel oluliseks teraviljakultuuriks.

Tellijale Tellijale

Esmakordselt aastatuhande esimestel aastatel Saaremaa maamulda pandud taliodra külvipind piirdus kuni viimase ajani mõne kuni mõnekümne hektariga. Märk trendi muutumisest ilmutas end  2018. aastal, kui külvipind suurenes 109 hektarile. Möödunud sügisel pandi taliotra Saaremaal maha juba 306 hektarile. Eestis tervikuna kasvas taliodra külvipind 2018. ja 2019. aasta võrdluses samuti märkimisväärselt – 7734 hektarilt 17 161 hektarile.

Suurimate kogemustega taliodra kasvatajaks Saaremaal saab pidada Kuiste küla põllumeest Toomas Tänavat, kes esimest korda katsetas selle kultuuriga üle kümne aasta tagasi. Täpset aastanumbrit Tänav peast isegi ei mäleta, aga juhtus see ajal, kui Kuiste külas koristati saaki veel Niva kombainiga. Samal ajal ootas Tänaval koristamist üks maakonna esimestest talirapsisaakidest. Juuli keskpaigaks oli noorel põllumehel tänu varastele kultuuridele kolmandik saagist juba salves, samal ajal kui naabrimehed alles kombaine sättisid. Paarikümnel hektaril kasvanud 'Tilia' sort andis keskmiseks saagikuseks 3,6 tonni, mis Tänava tolle aja suviviljasaakidega võrreldes oli väga hea. "Täna pole need enam mingid numbrid, aga siis olid," rääkis viljakasvataja.

Tagasi üles
Back