Kindafanaatik kudus kõigi Saaremaa kihelkondade labakupärad

Imbi Padari kootud Jaani kihelkonna värvides kindapärad.

FOTO: Kuvatõmmis

Käsitööline Imbi Padar kudus rahvakultuuri keskuse toetusel valmis kõigi Saaremaa kihelkondade kindamustrid, ühtekokku 58 erinevat kindapära.

Jaanuaris näputööga pihta hakanud Padar tunnistas, et paiguti oli ettevõtmine päris keeruline. “Mõnda kindapära harutasin ikka päris mitu korda üles, sest saare naised on teinud tehnoloogiliselt päris keerulisi tükke. Tore on ka see, et Saaremaal oli 19. sajandil vähemasti ka kaks vilunud meeskudujat Karja kihelkonnas,” rääkis ta.

Enam kui poolesaja kindatüki kudumiseks kulus sadu töötunde. “Kui kõik laabub, siis ühe laupäevaga saab kindapära kootud, viimistletud, pestud ja pressitud,” selgitas Padar, kes nimetab äsja valminud kindapärade valikut pigem väikeseks. “Saaremaa pärand on palju rikkalikum ja eriti kudumislembene on olnud Mustjala piirkond,” lausus ta.

Kümme aastat muistsete kindamustrite kogumisega tegelenud Padar tõdes, et tänapäeval kipub Saaremaal kudumiskultuur taanduma. “Eks ilmastik on ka selline, et kindaid pole vaja ja inimesed sõidavad rohkem autodega. Ta ongi aina rohkem selline hobiasi,” sõnas ta.

Kihelkondade kindapärasid saab peagi näha ka näitusel, mis pannakse üles Saaremaa kunstistuudios.

Tagasi üles
Back