SUUR SAAVUTUS ⟩ Laura Saks pälvis elustiili toote Bruno peaauhinna

LAURA SAKS kasutab ehete valmistamiseks purustatud munakoori ja biovaiku, mis valatakse munakujulistesse vormidesse.

FOTO: Erakogu

Laura Saksa loodud tootebrändi EGG kõrvarõngad tunnistati Eesti disainiauhindade galal Disainiöö elustiili toote disaini kategoorias peaauhinna Bruno vääriliseks.

EGGi ehete kõrval olid samas kategoorias nomineeritud veel Robin Mäe kivist prilliraamid ja Viive Undi kudumikollektsioon Promenaad. Kokku võistles kategoorias 22 toodet.

Munakoortest ehete loomise ajal õppis Laura Haapsalu kolledži käsitöötehnoloogia ja disaini eriala esimesel kursusel. Esimene erialaprojekt oli leida materjal, mida taaskasutada ja leida sellele väljund. Sel ajal kokana töötanud neiu pani tähele, et jäätmete sekka läheb suur kogus munakoori. 

Laura Saksa EGG kõrvarõngad.

FOTO: Erakogu

Laura Saksa EGG kõrvarõngad.

FOTO: Erakogu

Lähemalt uurides avastas piiga nende iseärasused ja nii sündisidki EGGi ehted, kus lisaks munakoortele on kasutatud biovaiku. Ehete värvimisel püüab Laura jääda võimalikult looduslähedaseks, kasutades näiteks mustikaid, peeti, kurkumit ja klorellat.

Rahvusvahelisse žüriisse kuulusid Katie Dominy (Suurbritannia), Ubaldo Spina (Itaalia), Kinge Gardien (Holland), Maarja Mõtus (Eesti) ja Reet Aus (Eesti), kes tegid oma valiku 80 esitatud disaintoote seast. Žürii hindas kõrgelt Eesti disainerite püüdu kestlikkusele ja taaskasutusele.

“Konkursile esitatud töödes olid tugevad ideed seotud jätkusuutliku elustiiliga, rääkimata heast kvaliteedist, mis on lähiaastatel kindlasti Eesti disaini eeliseks. Paljud tööd käsitlesid kohalikke materjale ja väheste tehnoloogiatega oli palju ära tehtud, mis selgelt iseloomustab Eesti disaini identiteeti,” ütles žürii esimees, teadur ja industriaaldisainer Ubaldo Spina.

Tootedisaini BRUNO-d 2020

Parim elukeskkondliku toote disain: N30 välimööbliseeria, autorid Pavel Sidorenko, Vitali Valtanen. Parim elustiilitoote disain: EGG Laura Saks ehted, autor Laura Saks. Parim insenertehnilise toote disain: Saunum Premium keris, autorid Martin Pärn, Pent Talvet, Sven Sõrmus, Kaspar Torn, Janno Nõu. Elutööauhind: Eesti kujunduskunstnik ja sisearhitekt Maile Grünberg.

Tagasi üles
Back