Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto

MAAILM ⟩ USA president Joe Biden tunnistas Armeenia genotsiidi

LÕPP KEELUSEADUSELE: Säärase propagandaplakati avaldas tänavu märtsis USA-s tegutsev Armeenlaste Rahvuskomitee (ANCA). Inglise keeles tähendab gag rule (otsetõlkes “suutropi reegel”) reeglit, mis keelab ametiisikutel teatud teemade käsitlemise ja arutamise. Varem kuulus USA-s keelatud teemade hulka ka armeenlaste massimõrv Esimese maailmasõja ajal. FOTO: Armenianweekley.com

Joe Biden on esimene USA president, kes nimetas armeenlaste massilist tapmist ja küüditamist Osmanite impeeriumis 1915. aastal genotsiidiks. Mingeid juriidilisi tagajärgi sel avaldusel pole, küll aga halvendab see Ameerika Ühendriikide ja Türgi juba niigi pingelisi suhteid.

Tellijale Tellijale

"Igal aastal meenutame me sel päeval neid, kes hukkusid Osmanite impeeriumi ajal toimepandud armeenlaste genotsiidi tagajärjel. Alati oleme me tõotanud, et säärased kuriteod ei tohi enam kunagi korduda," ütles Biden 24. aprillil, mil USA Armeenia diasporaa tähistab genotsiidi ohvrite mälestuspäeva. "Ameerika rahvas mälestab kõiki armeenlasi, kes 106 aastat tagasi alanud genotsiidi tagajärjel surma said.”

Armeenia peaminister Nikol Pašinjan ütles Bidenile saadetud kirjas, et "armeenlased kogu maailmas tervitavad vaimustusega genotsiidi tunnustamist USA valitsuse poolt". Pašinjani arvates on USA riigipea avaldus seotud ka Armeenia julgeoleku küsimusega, eriti kui võtta arvesse möödunud aastal toimunud sündmusi.

Tagasi üles
Back