Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto

MAAILM ⟩ Türann või kangelane? Prantsusmaal vaieldakse keiser Napoleoni üle

AUSTATUD JA VIHATUD: Ajaloosündmuste tõlgendamine on alati palju vaidlusi tekitanud. Foto on tehtud tänavu 26. aprillil, kui Prantsusmaa president Emmanuel Macron külastas Pariisi lähistel asuva Meluni linnakese üht kooli. Vesteldes õpilastega olevat tal tekkinud vaidlus ajaloosündmuste tõlgendamise küsimuses. FOTO: cbc.ca

Ehkki lõppeval nädalal möödus Napoleoni surmast juba 200 aastat, vaidlevad prantslased ikka veel, kas ta oli kangelane või türann. Seepärast oligi endise keisri surma-aastapäeva tähistamine paljude poliitikute ja avaliku elu tegelaste jaoks üpriski ebamugav ülesanne.

Tellijale Tellijale

Napoleon ilmus ajalukku keerulisel ajal – Prantsuse ühiskonnas oli maad võtnud sotsiaalne vastasseis, millega kaasnesid inflatsioon, korruptsioon ja enneolematu vägivald. 1789. aastal alanud revolutsioonilt loodeti palju – vabadust, võrdsust, vendlust! Tegelikkus oli hoopiski midagi muud.

Kui aga Napoleon 1799. aastal võimuhierarhia tippu jõudis, alanes inflatsioon 10 000 protsendilt 6 protsendile, kaotati aadlike privileegid ja piirati kõvasti vaimulike mõjuvõimu. Tolle aja peamised saavutused olid inimeste võrdsus seaduse ees (tõsi, see kehtis vaid meeste kohta), religioosne sallivus ja feodalismi igandite likvideerimine. Loodi prefektuuride süsteem, mis kehtib Prantsusmaal tänaseni, ja riik oli võidukas mitmes sõjas.

Tagasi üles
Back