R, 2.06.2023

GALERII ⟩ Vilsandi tuletorn avati kõigile

Saarte Hääl
Facebook Twitter
Comments
VAADE TORNIST on seda väärt, et üles ronida.
VAADE TORNIST on seda väärt, et üles ronida. Foto: Siim Metsmaa / Saarte Hääl

Vilsandi saarel asuvat tuletorni saavad reedest alates külastada kõik huvilised.

“Vilsandi tuletorn on tänasega 13. avatud tuletorn Eestis. Lisaks Vilsandile saavad huvilised külastada ka Naissaare, Suurupi alumist ja ülemist, Pakri, Osmussaare, Saxby, Kihnu, Ruhnu, Sõrve, Ristna, Tahkuna ja Kõpu tuletorni,” ütles transpordiameti peadirektor Kaido Padar. “Meie soov on avada võimalikult palju tuletorne, et selle kaudu tutvustada Eesti merekultuuri kõigile huvilistele, eriti nüüd suvel, kus inimesed avastavad kauneid ja kaugemaid Eestimaa paiku.”

Transpordiameti tellitud põhjalikud renoveerimistööd lõppesid tornis 2019. aastal. Tuletorni renoveerimisel lähtuti muinsuskaitseameti koostatud eritingimustest, mille eest sai ehitis tunnustuse kui hästi renoveeritud kultuurimälestis. Vilsandi tuletorn on ehitatud 1809. aastal ning tegemist on vanuselt kolmanda tuletorniga Eestis Kõpu ja Suurupi ülemise tuletorni järel. 2016. aastast on tuletornis kasutusel Eestis väljatöötatud LED-latern, mis on rätseplahendusena projekteeritud, lähtudes Vilsandi tuletorni navigatsioonitule töövajadustest.

MUUSIKAT TEGI loomulikult Jaan Tätte. Kes siis teine Vilsandil?
MUUSIKAT TEGI loomulikult Jaan Tätte. Kes siis teine Vilsandil? Foto: Siim Metsmaa / Saarte Hääl

Tuletornis näitab tuulesuunda ka haruldane tuulelipp, mis sai originaali järgi valmistatud ning mis mängib olulist rolli ka torni ventileerimisel.

Rekonstrueerimistööd tegi Scandec Ehitus OÜ. Tuletorni taastamise kogumaksumus koos projekteerimise, omaniku järelevalve ja elektriühenduse kaasajastamisega on ligi 700 000 eurot.

Vilsandi tuletorn on Eesti kõige läänepoolsem tuletorn. Seda haldab MTÜ Saarte Hooldus ning külastajatele on see avatud iga päev kell 10–16. Teistel aegadel, kell 16–19, saab tuletorni külastada ette helistades numbril 53 311 085.

Facebook Twitter
Comments

Märksõnad

Tagasi üles