MAAILM ⟩ Der Spiegel: Putini tõeline nägu

KOOSTÖÖKS VALMIS? Sel nädalal tuli teade, et Saksamaa kantsler Angela Merkel, keda toetab Prantsusmaa president Emmanuel Macron, soovib Vladimir Putini kutsuda Euroopa Liidu järgmisele tippkohtumisele. Vähemalt Baltimaades ja Poolas kutsus see uudis esile terava kriitika ja eile selgus, et ELi-Vene tippkohtumist siiski ei tule. Ajakirjas Der Spiegel ilmunud Franziska Augsteini arvamuslugu tuleks aga ehk vaadata just selle uudise kontekstis. FOTO: Apnews.com

Lääneriikide poliitikud näevad Putinis vaid agressorit ja diktaatorit, samas peavad nad endid rahutoojateks ja headeks diplomaatideks. Kui pöörduda aga faktide poole, saab selgeks läänemaailma silmakirjalikus: Venemaa on korduvalt ulatanud läänemaailmale käe, vastuseks saanud aga üleoleva ja põlgliku keeldumise.

Tellijale Tellijale

Sellise seisukohani, mis on täielikus vastuolus meie ajakirjanduse n-ö peavoolus levitatavatele vaadetele, jõudis autoriteetses ajakirjas Der Spiegel ilmunud arvamusloos tuntud saksa ajakirjanik Franziska Augstein. Ta kirjutab, et kui Vladimir Putin võimule tuli, püüdis ta kohe lääneriikidega häid suhteid sisse seada. Kuna tema ettepanekuid aga täielikult eirati, on nüüd saabunud kättemaksu aeg.

Arvamusloo alguses teeb Augstein põgusa sissepõike filosoofia ajalukku. Ta kirjutab, et mitte üksnes Kreeka filosoofia pole maailma kultuurilukku jälge jätnud, vaid seda on teinud ka vana-kreeka filosoofid ise oma käitumisega. Veidi enam kui 500 aastat enne kristliku ajaarvamise algust, kui Olümpose jumalad olid veel täis elujõudu ja energiat, oli filosoof Anaxagoras saanud teate, et tema poeg on surnud. Tark filosoof säilitas rahu ja meelekindluse. Ta reageeris napisõnaliselt: "Ma olen alati teadnud, et mu poeg on surelik."

Tagasi üles
Back