Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto

MAAILM ⟩ Kas Poola kohtu skandaalne otsus võib põhjustada Polexiti?

RAHULOLEMATUD: Euroliitu toetavad meeleavaldajad Varssavis Poola konstitutsioonikohtu hoone ees. Kohtu otsus Poola seaduste ülimuslikkusest Euroopa seaduste suhtes tähendab nende arvates marssimist itta. Plakatil on Vladimir Putini ja praeguse Poola tegeliku liidri Jarosław Kaszyński veidi töödeldud fotod. FOTO: euronews.com

Nädal tagasi otsustas Poola konstitutsioonikohus, et riigi territooriumil omavad Poola seadused ülimuslikkust Euroopa Liidu seaduste suhtes. Vaatlejad ei välista, et selle tagajärjel võib Poola ilma jääda mitme miljardi euro suurusest finantsabist. Samas pole välistatud veelgi kurvem tagajärg – riigi väljumine euroliidust ehk Polexit.

Tellijale Tellijale

Poola opositsioon teatas, et konstitutsioonikohtu otsus võib olla esimene samm riigi väljumiseks Euroopa Liidust. Valitsus väidab aga, et mingit ohtu Poolale Euroopa Liidus pole. Eksperdid tõdevad, et Poolas süveneb juriidiline kaos.

Poola ja Euroopa Liidu suhted on juba aastaid olnud pingelised. Üks peamine vaidlusteema on olnud kohtute reform, mille praegune valitsus eesotsas konservatiivse erakonnaga Õigus ja Õiglus (Prawo i Sprawiedliwość ehk PiS) 2017. aastal algatas.

Tagasi üles
Back