Kütusemüüja kliendid on kasvatanud Saaremaa metsa ligi 21 000 puu võrra

Kertu Kalmus
, Saarte Hääle vanemtoimetaja
Copy
Puude istutamine
Puude istutamine Foto: Dmitri Kotjuh / Järva Teataja

Alexela kogukonnaprogrammiga on liitunud juba rohkem kui 20 000 inimest, kes heastavad oma autosõitude jalajälge puude istutamisega. Ettevõtte keskkonnaprogramm pakub mugavat võimalust panustada iga tangitud kütuseliitri pealt puufondi ja vähendada enda tarbimise mõju keskkonnale.

Kokku on Alexela kliendid kasvatanud Eesti metsa enam kui 310 000 puu võrra. AS Alexela juhatuse esimehe Aivo Adamsoni sõnul otsivad inimesed tarbimisotsuseid langetades loodust vähem koormavaid võimalusi.

„Kogukonnaprogrammiga juhime tähelepanu transpordi ja isiklike autosõitude keskkonnamõjule,“ ütles Adamson. Ta avaldas heameelt möödunud aastal hüppeliselt kasvanud programmiga liitunute arvu üle. „Kogutud puude arv järjest kasvab ja usume, et hoogne tempo jätkub. Kõigist seni kogutud puudest on metsadesse üle Eesti istutatud juba 200 000, neist 70% on okas- ja 30% lehtpuud. Ülejäänud puud jõuavad mulda juba järgmistel istutusperioodidel sel kevadel ja sügisel,“ ütles Adamson.

Kogukonnaprogrammi projektijuht *Piret Mihkelson* selgitas, et keskmiselt toob ühe paagitäie tankimine Alexelas Eesti metsadesse neli uut puud. Need puud seovad elu jooksul atmosfäärist ligi 2400 kilogrammi süsinikku, mis on võrreldav kahe pereauto kaaluga. Igalt kütusepaaki voolavalt liitrilt läheb 1 sent puufondi keskkonnamõjude heastamiseks, millele Alexela lisab omalt poolt samuti sendi.

„Programmiga liitunud klient saab ise valida maakonna, kuhu ta laseb metsaühistul enda kogutud puud istutada. Oleme kaasanud kogenud metsamehed, kes aitavad iga istutuskoha jaoks valida just sinna kõige paremini sobivad puuliigid,“ ütles Mihkelson. Ta märkis, et Alexela eesmärk on istutada iga Eesti elaniku kohta vähemalt üks puu ehk panna mulda 1,33 miljonit istikut.

„Saarlasena jälgin iseäranis suure huviga, kuidas minu kodukogukonda Saaremaale ja kõrvalsaarele Hiiumaale puid koguneb. Hiiumaast sai muuhulgas esimene maakond Eestis, kuhu on kogukonnaprogrammi raames kogutud rohkem puid kui elab inimesi. Loodame, et selliseid piirkondi hakkab tempokalt lisanduma,“ sõnas Mihkelson.

Kommentaarid
Copy
Tagasi üles