E, 5.06.2023

Mille järgi valida väikelaenupakkujat?

Saarte Hääl
Facebook Twitter
Comments
Foto: Coop

Väikelaen on hea viis, kuidas oma mõtteid ja unistusi teoks teha. Sellega saab näiteks ootamatuid kulutusi katta või kauaoodatud koduse remondi ette võtta, uue auto osta, teha unustamatu reis või kasvõi maha pidada oma unistuste pulm. Kõike seda ilma suure tagatiseta ja pika taotlusperioodita. Väikelaenu pakkumisi otsides ilmneb väga kirju pilt, üks pakkudes pealtnäha paremaid tingimusi kui teine. Kuidas siis aru saada, kelle väikelaen parem on?

Krediidiasutused ja krediidiandjad

Pakkumistel tuleb eristada krediidiasutusi ehk traditsioonilises mõttes pankasid ja krediidiandjaid, kes pakuvad krediiti, laenu, liisinguid, pakkumata muid pangateenuseid nagu näiteks igapäevapangandus ja hoiustamine. Seadusandlus nendele asutustele on erinev ning väga tugevalt on näha erinevusi ka nende pakkumistes. Räägime lähemalt, mille poolest nende pakkumised erinevad.

Kulud kokku ja varjatud tasu

Väikelaenu võtmise korral tasub alati võtta mitu erinevat pakkumist. Erinevate väikelaenude intressid võivad erineda lausa mitukümmend protsenti, mis tähendab, et tagasimakstava laenu kogusumma võib erineda sadu või isegi tuhandeid eurosid. Samas tuleb meeles pidada, et intress ei ole ainus tingimus, mille alusel erinevaid pakkumisi võrrelda.

Tihti üritavad erinevad väiksemad krediidipakkujad oma pakkumistes näidata konkurentidega võrreldes paremaid tingimusi. Kõige tüüpilisem tõmbenumber väikelaenude puhul on just ülimadala protsendi näitamine, mis mõjub esmapilgul kindlasti äärmiselt ahvatlevalt. Näiteks võidakse pakkuda väikelaenu intressiga alates 4,9%, samas kui Coop Panga väikelaen on intressiga alates 7,9%. Madala intressi varjus tuleb aga võrrelda ka teisi laenuga kaasnevaid kulusid.

Laenu kogukulusse, ehk kui palju läheb Sinu väikelaen laenuperioodi lõpuks Sulle maksma, panustavad mitmed erinevad faktorid. Lisaks intressile tasub võrrelda ka lepingutasu, lepingu haldustasu ja konto kuutasu. Kuigi esmapilgul tunduvad antud summad väikesed, võivad lepingu haldustasu ning konto kuutasu moodustada arvestatava osa väikelaenu kuumaksetest. Nii võid kohata esmapilgul suurepärast väikelaenu pakkumist, mille intress ongi vaid 4,9% aastas, kuid mille kontohaldustasu on kordades suurem kui mõnel teisel väikelaenu pakkujal. Seetõttu ei tasu väikelaenu pakkumisi võrreldes vaid intressi vaadata. Kokkuvõttes võib lepingutasude ja haldustasudega tasutav summa olla samaväärne või kõrgem kui intresside tasud.

Lisaks tuleb tähele panna, kas tingimustes on intress määratletud kogusumma põhjal või vaid laenujäägilt, teisel puhul on tegemist palju soodsama pakkumisega. Kui pankade poolt pakutav intress on arvestatud enamasti laenujäägilt, siis väiksemate krediidivahendajate puhul võib intress olla arvestatud laenusummalt.

Selleks, et väikelaenu võrdlus enda jaoks võimalikult mugavaks teha, tasub vaadata krediidi kulukuse määra (KKM). See näitab, kui kalliks laen tegelikult kujuneb; vahe võib olla üllatav. Näiteks Coop Panga väikelaenu krediidi kulukuse määr on 22,78%, Credit24 oma 44,97% ning Moneyzen’i krediidi kulukuse määr on 34,54%*. Krediidi kulukuse määr on kindla valemi järgi välja arvutatud ning annab seega kõige selgema ülevaate laenuga kaasnevatest kuludest. Kui väikelaenu pakkumises ei ole krediidi kulukuse määra välja toodud, tasub antud pakkumisest eemale hoida.

Sellest tulenevalt on mõistlik väikelaenu pakkumisi võtta suurematest pankadest, sest pangad on oma riskid paremini ära hajutanud ning suudavad pakkuda lõppkokkuvõttes parematel tingimustel väikelaenu, isegi kui väikelaenu intress on esmapilgul kõrgem kui mõnel krediidiandjal.

Mugavus, paindlikkus ja turvalisus

Pankade eeliseks räägib ka see, et mõeldakse klientide mugavusele ja -toele; lisaks laenuteenustele pakuvad pangad mugavaid igapäevapanganduse lahendusi. Näiteks Coop Panga kliendina saad oma väikelaenudel lihtsalt ja mugavalt nii internetipangas kui ka mobiiltelefoni kaudu silma peal hoida. Lisaks sellele pakuvad pangad väga head klienditeenindust, kust saad väga kiirelt oma küsimustele vastused.

Erinevalt krediidiandjatest teevad pangad personaalseid pakkumisi, kus arvestatakse individuaalseid erinevusi ja vajadusi. Coop Panga kliendina saad suhelda otse laenuspetsialistiga, kes analüüsib laenusoovija finantsolukorda, annab nõu ning teeb personaalse väikelaenu pakkumise vastavalt soovidele.

Lisaks mugavusele on pangad panustanud suurel hulgal ressursse turvalisusele. Nii võid olla kindel, et Sinu rahaasjad on turvaliselt hoitud.

Pankade eelised krediidiandjate ees:

  1. Pankades pakutakse paremaid tingimusi.
  2. Krediidiandjate pakkumistel võivad ilmneda varjatud lisakulud.
  3. Pankades saab muid teenuseid, peale laenu.
  4. Pankade kasutamine on mugavam.
  5. Pankade süsteemid on turvalisemad.

Kui oled kaalumas väikelaenu võtmist, küsi pakkumist erinevatest kohtadest, konsulteeri panga töötajatega ning võrdle kõiki kulusid kasutades selleks krediidi kulukuse määra. Nii saad just Sulle parima pakkumise!

Coop Panga väikelaenu saad taotleda kuni 25 000€ ja kuni 10 aastaks. Leia sobilik summa kasutades Coop Panga väikelaenu kalkulaatorit või esita laenutaotlus lähimas pangakontoris.

Coop

Facebook Twitter
Comments

Märksõnad

Tagasi üles