Krediidiasutused ja krediidiandjad
Pakkumistel tuleb eristada krediidiasutusi ehk traditsioonilises mõttes pankasid ja krediidiandjaid, kes pakuvad krediiti, laenu, liisinguid, pakkumata muid pangateenuseid nagu näiteks igapäevapangandus ja hoiustamine. Seadusandlus nendele asutustele on erinev ning väga tugevalt on näha erinevusi ka nende pakkumistes. Räägime lähemalt, mille poolest nende pakkumised erinevad.
Kulud kokku ja varjatud tasu
Väikelaenu võtmise korral tasub alati võtta mitu erinevat pakkumist. Erinevate väikelaenude intressid võivad erineda lausa mitukümmend protsenti, mis tähendab, et tagasimakstava laenu kogusumma võib erineda sadu või isegi tuhandeid eurosid. Samas tuleb meeles pidada, et intress ei ole ainus tingimus, mille alusel erinevaid pakkumisi võrrelda.
Tihti üritavad erinevad väiksemad krediidipakkujad oma pakkumistes näidata konkurentidega võrreldes paremaid tingimusi. Kõige tüüpilisem tõmbenumber väikelaenude puhul on just ülimadala protsendi näitamine, mis mõjub esmapilgul kindlasti äärmiselt ahvatlevalt. Näiteks võidakse pakkuda väikelaenu intressiga alates 4,9%, samas kui Coop Panga väikelaen on intressiga alates 7,9%. Madala intressi varjus tuleb aga võrrelda ka teisi laenuga kaasnevaid kulusid.
Laenu kogukulusse, ehk kui palju läheb Sinu väikelaen laenuperioodi lõpuks Sulle maksma, panustavad mitmed erinevad faktorid. Lisaks intressile tasub võrrelda ka lepingutasu, lepingu haldustasu ja konto kuutasu. Kuigi esmapilgul tunduvad antud summad väikesed, võivad lepingu haldustasu ning konto kuutasu moodustada arvestatava osa väikelaenu kuumaksetest. Nii võid kohata esmapilgul suurepärast väikelaenu pakkumist, mille intress ongi vaid 4,9% aastas, kuid mille kontohaldustasu on kordades suurem kui mõnel teisel väikelaenu pakkujal. Seetõttu ei tasu väikelaenu pakkumisi võrreldes vaid intressi vaadata. Kokkuvõttes võib lepingutasude ja haldustasudega tasutav summa olla samaväärne või kõrgem kui intresside tasud.