Skip to footer
Saada vihje

Pöidel sai uudistada muinasleide

Marika Mägi

Laupäeval pidas arheoloog Marika Mägi Pöide maalinnal ajalootunni SA Osiliana selle aasta arheoloogiliste kaevamiste esialgsetest tulemustest. Hoolimata hilissuvisest külmast vihmasajust kogunes arheoloogi ettekannet kuulama sadakond huvilist. Telgis sai uudistada põnevamaid leide.

Kirjalikest allikatest on teada, nagu oleks Pöidel keskajal tegutsenud kool. Kaevamisi juhtinud Marika Mägi avaldas arvamust, et ehk asuski see Pöide linnamäel.

"Teise kaevamisnädala lõpuks võib nentida, et kirjalikes allikates mainitud mõneti müstiline kool Pöidel, mis olla tegutsenud juba enne ordu võimu aega, seega tõenäoliselt 13. sajandi lõpust, ja kus olla õppinud noored orduvennad, võiski ehk olla üks Pöide linnuse kesksetest ehitistest," rääkis Mägi. 

"Seni on leitud kolm eset, milliseid mujal tõlgendatakse stiilustena, lisaks mõned, mis võisid olla sarnases kasutuses," osutas ta põnevatele leidudele. 

Stiilus on pulk, millega kirjutati vahatahvlile, kust kirjutatu sai jälle ära kustutada.

"Need võisid olla ajutised märkmed, aga ka näiteks kirjutama õppimine," ütles Mägi.

Hiljem olevat kool hävitatud ja õpetajad lahkunud. Varemed olevat vastava märkuse kirjapaneku ajal, kõige varem ehk 1400. aasta ümbruses, veel näha olnud.

Mägi kinnitas, et linnuse keskel on tõesti olnud mingid massiivsemad hooned, millest on jäänud suurtest kividest ja kruusast mitmekümne sentimeetri paksune aluslade.

"Ega päris kindlalt enam teada ei saa, kus see kool siis täpsemalt oli või kas oli, aga üks võimalus on Pöide maalinn kindlasti," teoretiseeris Marika Mägi.

Pöide maalinn oli arheoloogia andmeil 13.–14. sajandi vahetusel olemas ja suure tõenäosusega oli just seal, mitte kiriku kõrval, ka ordu tugipunkt. Esimese omaenda linnuse ehitaski ordu sel juhul alles Maasilinna ja pärast Jüriöö ülestõusu.

Kui Pöidel tõepoolest oli kool, õppisid seal suure tõenäosusega lisaks noortele orduvendadele ka kohalike saare ülikute pojad.

Kommentaarid
Tagasi üles