Rosimannuse ja Kuke hooldekodude kett laieneb Saaremaale

Monika Metsmaa
, Toimetaja
Copy
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
  • Eakatele ja puuetega inimestele mõeldud üldhooldekodu tuleb Upale.
  • Esmalt kavatseb ettevõte luua 50 hooldekodukohta.
  • Tulevase hooldekodu hinnatase jääb Eesti keskmiste kanti.

OÜ Südamekodud plaanib veel tänavu avada Upal endises Kuressaare ametikooli õppehoones eakatele ja puuetega inimestele mõeldud üldhooldekodu.

Möödunud reedel registreeriti ettevõte nimega Saaremaa Südamekodu, mille juriidiline aadress on Kooli tee 5, Upa küla. Samal aadressil asub endine Kuressaare ametikooli õppehoone, mille mullu sügisel ostis Riigi Kinnisvara AS-ilt saarlasest ettevõtja Margo Näälik.

“Meie ei ostnud Margo Näälikult seda kinnistut, vaid sõlmisime kahekümneks aastaks rendilepingu,” ütles OÜ Südamekodud juhatuse liige Martin Kukk Saarte Häälele.

Kukk tõdes, et Saaremaaga seoses ettevõttel seni konkreetseid plaane polnud, kuni saadi teada Upal asuvast endisest ametikooli hoonest, mis võiks hooldekoduks sobida.

“Analüüsides hoolekandevajadust Saaremaal ja teades Eestis selles valdkonnas valitsevat olukorda, leidsime, et üht hooldekodu on siia juurde tarvis küll,” põhjendas Martin Kukk otsust luua Saaremaal omavalitsustele kuuluvatele hoolekandeasutustele lisaks üks erakätes olev hooldekodu.

Kuke sõnul on kinnistu olulised plussid lisaks sobiva suurusega hoonele hea asukoht Kuressaare ligidal põhimaantee ääres, kergliiklustee lähedus – Kuressaares elavad töötajad võiksid linnast käia kasvõi rattaga – ning suur krunt, kus kliendid saaksid aega veeta värskes õhus.

Kõigepealt kavatseb ettevõte luua juurde viiskümmend hooldekodukohta. “See on esialgne käivitamise plaan,” tähendas Kukk, lisades, et väiksema kohtade arvuga hooldekodusse pole mõtet investeerida. “Kui nõudlus kujuneb suuremaks kui viiskümmend kohta, ei saa välistada, et teeme tulevikus kohti juurde ja hakkame Upal pakkuma ka muid teenuseid, näiteks avame päevakeskuse või pakume intervallhooldust.”

Osa Upale kavandatavatest teenuskohtadest on mõeldud dementsetele klientidele.

Hinnatase on Eesti keskmise kanti

Küsimusele, millal uus hooldekodu uksed avab, vastas Kukk: “Ettevõtjatena lähtume me loomulikult põhimõttest, mida varem, seda parem. Kindlasti avame oma Saaremaa hooldekodu veel tänavu.”

Kuke sõnul jääb tulevase hooldekodu hinnatase Eesti keskmiste kanti. “Kindlasti ei hakka me Saaremaal hiilgama oma kõrge hinna poolest – soovime ju püsida konkurentsis, et inimesed tahaks meie hooldekodusse tulla,” lausus ta.

Näiteks Lihula Südamekodus maksab ööpäevaringne hooldamine tänavu 1. aprillist 702 eurot kuus. Saaremaal asuva Pärsama hooldekodu kohatasu suurus on aga 650 eurot.

Martin Kuke sõnul nõuab Upa kompleksi kohandamine hooldekoduks sadade tuhandete eurode suurust investeeringut.

“Hoonesse on ju vaja rajada kõigile nõuetele vastav köök ja pesumaja, kohandada praegused ruumid erivajadustega inimestele sobivateks, osta uued funktsionaalvoodid,” luges Kukk üles vaid osa eesootavatest töödest. “Hea, et majas on juba olemas suur lift, mis sobib nii ratastoolis liikujate kui ka lamajate transportimiseks ning vajadusel ka toidu teisele korrusele viimiseks.”

Riigi või Euroopa Liidu rahale OÜ Südamekodud Upa kompleksi hooldekoduks kohandamisel ei looda, vaid kavatseb vajalikud investeeringud teha omavahenditest.

Kuke sõnul on ettevõtte jaoks siiski esimene väljakutse leida Saaremaa Südamekodule väga hea juhataja. “Sama oluline on töötajate leidmine ja meeskonna komplekteerimine,” lausus Kukk. “Ka teistes meie hooldekodudes on kõige suurem väärtus need inimesed, kes meil töötavad.”

Martin Kukk märkis, et ettevõtte üks eesmärke on see, et Südamekodus oleks tagatud ka meditsiiniteenus ning personali hulka kuuluks – piisava klientide arvu puhul – ka tegevusjuhendaja, kes hooldekodu elanikele huvitegevuse võimalusi pakub.

Riigi või Euroopa Liidu rahale OÜ Südamekodud Upa kompleksi hooldekoduks kohandamisel ei looda, vaid kavatseb vajalikud investeeringud teha omavahenditest.

OÜ Südamekodu mandril tegutsevates hooldekodudes töötab viiekümne kliendi kohta 25 inimest. “Nende seas on lisaks hooldajatele köögipersonal ja puhastusteenindajad, kes ei tegele küll inimeste hooldamisega, ent muudavad hooldaja töö oluliselt lihtsamaks,” ütles Kukk, lisades, et loodavasse Saaremaa hooldekodussegi on vaja pea veerandsadat töötajat.

Personali leidmiseks loodab ettevõte ka koostööle töötukassa, hooldajaid koolitava Kuressaare ametikooli ja AS-iga Hoolekandeteenused, kes on Sõmera erihooldekodu tegevust lõpetamas.

Palgapoliitika veel kujundamata

Kukk möönis, et häid töötajaid leida on keeruline. “Peame selle nimel pingutama, et inimesi siia tööle saada, aga loodan, et suudame olla Saaremaal atraktiivne tööandja,” lausus ta.

Küsimusele, kas atraktiivsus tähendab muu hulgas seda, et loodava hooldekodu kvalifitseeritud hooldajad ja tegevusjuhendajad hakkavad saama kõrgemat palka kui praegu Saaremaal sel alal töötavad inimesed, vastas Kukk, et Saaremaa Südamekodu palgapoliitika on alles kujundamata.

“Kindlasti aga tekitab meie tulek positiivses mõttes konkurentsi, mis tuleb hoolekandevaldkonnale kasuks,” lisas ta.

Möödunud nädalal tutvustas Martin Kukk OÜ Südamekodu plaane ka Saaremaa vallavalitsuse esindajatele. “Mulle jäi mulje, et nad võtsid meie ideed väga positiivselt vastu,” kinnitas Kukk. “Loodame ju oma tegevusega ka valda toetada – nii saab omavalitsus sotsiaalvaldkonnas muudesse vajalikesse kohtadesse investeerida.”

Praegu opereerib OÜ Südamekodud Eestis mitut hoolekandeasutust, kus voodikohti on kokku ligi 200. Suvel lisandub 54 voodikohta Kesk-Eestis asuva Käru hooldekodu laienduse baasil.

Kuressaare ametikooli endine õppehoone kuulub saarlasest ettevõtjale Margo Näälikule, kes ostis Upal asuva kompleksi Riigi Kinnisvara AS-ilt. Rohkem kui 3000-ruutmeetrise pinnaga õppehoones asusid teooriaõppeklassid, 78-kohaline õpilaskodu ja toitlustuskompleks. OÜ Südamekodud nõukogu liikmed on ettevõtjad Rain Rosimannus ja Rene Ilves, nõukogu esimees aga Jako Laanemägi.

Tagasi üles