Kiiruseületajal kippus talgutel pisar silma

POLITSEINIKUD Arvet Kallas ja Janis Aksiim mõõdavad järjekordse läheneva auto kiirust ning seekord näitab ekraan 84 km/h. Juhiga vesteldakse ja kutsutakse ta politseiautosse. “See oli nüüd juba natuke liiga palju,” märgib Aksiim.

FOTO: Maanus Masing/Saarte Hääl

Liiklustalgute raames olid politseinikud eile Saaremaal kella 15-ks jõudnud kümnesse inimeste poolt märgitud kohta ja teinud peamiselt hoiatusi kiiruseületamise eest.

“Kokku on (kella 15-ks – toim) vormistatud kaks kiiruseületamise trahvi. Lisaks vesteldi 19 juhiga, kellele tehti suuline hoiatus, 15-le neist kiiruseületamise eest, ühele parkimisnõuete rikkumise eest ja kolmele stoppmärgi eiramise eest,” rääkis Kuressaare politseijaoskonna patrullitalituse juht Matis Sikk.

“Hullu pole seni olnud,” ütles politseinik Janis Aksiim eile hommikul kell 10, kui Saia teeristis liiklustalgutel kiirust mõõdeti. Viimase tunni aja jooksul oli 70 alal kinni peetud mõned patustajad, kelle liikumiskiiruseks näitas radar 70–80 km/h vahel.

Kiiruseületajate peamised vabandused on: lükkasin käigu välja ja aeglustasin; ei pannud piirangut tähele; püsikiirus jäi peale. Puhtsüdamlik ülestunnistus napi kiiruseületamise korral võib tähendada hoiatust ja trahvita pääsemist.

“Sellel autol oli 81 km/h,” viitab Aksiim just ajakirjanike saabumise ajal kinnipeetud sõiduki poole. Aksiimi paarimees Arvet Kallas kontrollib parasjagu dokumente ning seejärel selgub, kas sohver kutsutakse menetluseks politseiautosse või saab ta lihtsalt hoiatuse ja edasi liikuda. Seekord teevad politseinikud otsuse viimase variandi kasuks ja roolis olevale naisele loetakse sõnad peale.

“Sai väga hästi aru, et oli valesti teinud. Pisar oli silmas,” ütleb Kallas. Tema sõnul ei ole eesmärk kohe karistama hakata. Kõik sõltub konkreetsest olukorrast. Vaadatakse, kui palju on kiirust ületatud, autojuhi seni toimepandud rikkumisi ja ka tema käitumist politseiga. 

“Kui näeme, et tegemist on paadunud kihutajaga, siis loomulikult enam hoiatamist ei ole. Ta ei ole ilmselgelt õppust võtnud,” tõdeb Kallas. Samamoodi ei talu politsei seda, kui kiiruseületaja ei saa oma eksimusest aru ja tal jääb õigust ülegi. 

Saia rist on politseinikele tuntud koht. Sealses 70 alas saadakse pea alati kätte mõni, kes piirangut, mis pärast surmaga lõppenud liiklusõnnetust paigaldatud, miskiks ei pea. 

Liiklustalgute lõplikud tulemused avaldab politsei täna.

Koroonaviiruse leviku ülevaade Eestis ja maailmas.
Vaata statistikat
Tagasi üles