LUGEJA KÜSIB: Millega peaks talguid korraldades arvestama?

FOTO: unsplash.com

“Tahame külaseltsiga korraldada talgud, et meie laululava korda teha. Tean, et vabatahtlikule tööle ohutusnõuded ei kehti, aga tahaksime, et keegi talgutel viga ei saaks. Millega peaksime talguid korraldades arvestama?

Vastab Piret Kaljula, tööinspektsiooni töökeskkonna konsultant:

Tõepoolest – seadusest tulenevad ohutusnõuded vabatahtlikuna töötamisele ei kehti. Siiski tuleks enne tööde alustamist ka ohutusele mõelda. Ei taha ju keegi, et nende korraldatud talgutel keegi viga saaks.

Esmalt tuleks läbi mõtelda, mis on need tööd, mida on vaja teha. Siis saate teada, millised on tööst tuleneda võivad ohud, ja seejärel mõelge läbi, kuidas neid ohte vältida. Kui talgute käigus on näiteks vaja teisaldada terava äärega esemeid, mis võivad kätt vigastada, ning seetõttu on vaja kasutada kaitsekindaid, siis andke talgulistele teada, kas peab tulema oma kinnastega või antakse kindad talgute korraldajate poolt. Kui talgutel on vajalik teha ohtlikumaid töid (näiteks puudesaagimine), siis määrake neid töid tegema inimesed, kes on selliste töödega varem kokku puutunud. Puudesaagimist ja võsalõikamist las teevad need, kes oskavad seda ohutult teha. Mõtelge koos nendega läbi ka teiste inimeste ohutus – näiteks kui suur on nende tööde tegemise ohuala, kus teised inimesed ei tohi tööd teha ega liikuda.

Enne tööde algust oleks hea ka kokku leppida lühiajalistes puhkepausides, et raskest tööst mitte ülemäära väsida. Inimesed ei pruugi julgeda omaalgatuslikult pause pidada, kui enam ei jaksa, sest keegi ei taha näida nõrk, kui teised veel jõuavad. Selle vältimiseks ongi hea, kui töö- ja puhkeaeg on kokku lepitud.

Töötegemise ajal ei tasu peljata teistele märkust teha, kui tundub, et keegi teeb tööd endale või teistele ohtlikul moel. Targem on koos läbi arutada, kuidas võiks ohutumalt toimetada, kui leida end olukorrast, kus tuleb anda esmaabi või kutsuda kiirabi.

Esmaabi andmine tuleks siiski läbi mõtelda – kas on olemas esmaabivahendid ja inimesed, kes esmaabi anda oskavad. Andke talgulistele enne töö alustamist teada, kus esmaabivahendid asuvad ja kes esmaabi anda oskab. Jälgige, et esmaabivahendid oleksid kohas, kust neid igal hetkel kätte saab. Ei ole mõistlik jätta need autosse, mille uksed lukustatakse ja juht läheb kaugemale tööle.

Tagasi üles
Back