Roheliste retk tõi saartele kaks tuhat ratturit

AINULAADNE ELAMUS: Muusikud Ivo Linna ja Antti Kammiste kostitasid rattureid Iffi koduaias toimunud kontserdiga.

FOTO: Irina Mägi/Saarte Hääl

Kolmekümnes Roheliste rattaretk “Kuidas elad, Muhumaa?” tõi saartele pedaale tallama kaks tuhat ratturit.

“Saared on nähtus, mis tõmbab inimesi,” ütles üks ettevõtmise korraldajaid, MTÜ Roheliste Rattaretked juhatuse liige Peep Veedla, põhjendades, miks ratturite retked saartele kipuvad olema osavõturohkemad kui mandril toimuvad retked.

“Kevadised saared, õites õunapuud ja kohe-kohe puhkevad sirelid, kuhjaga võimsaid emotsioone suurepärastelt kontsertidelt – see retk läks väga hästi korda,” kinnitas Veedla. “Palju erinevatel saartel käinuna imestan, miks National Geographic`u saarte edetabelis meie vahvaid saari sees pole.”

Saarlasest fotograafi Allan Mehiku jaoks oli see juba üheksas kord Roheliste rattaretkel kaasa lüüa. “Eelmisel aastal arvasin, et aitab, eks ole käidud küll,” tunnistas Mehik. “Kui aga kuulsin, et järgmine retk tuleb Muhus ja Saaremaal, otsustasin ilma mingite kahtlusteta, et osalen kohe kindlasti!”

Mehiku sõnul meeldib talle Roheliste rattaretkede juures eelkõige see, et sõita saab omas tempos – ei pea kedagi järele ootama või, vastupidi, püüdma iga hinna eest kellelegi järele jõuda.

Mehiku jaoks pakkus sellel retkel suurima elamuse Kübassaare loodus. “Need alvarid, see vaade – lausa võrratu,” leidis ta.

Peep Veedla enda jaoks oli retke kultuuriprogrammis mitu vägevat elamust. Nende seas Villu Veski jazztrio kontsert Muhu muusikatalu õuel, ent ka Jaan Söödi kontsert Kübassaares looduse keskel, taustaks meri.

“See vaade, mis Kübassaarest merele ja Udriku laiule avaneb, oli imeline,” märkis Veedla. 

Samuti jättis talle sügava mulje Ivo Linna koduaiakontsert Muhus Linnuse külas Laasu talus, mis lõppes isamaaliste lauludega, kus publik püsti seistes, käed tõstetud, kaasa laulis. Rattaretkel osalenute saabumine Saaremaa sõjavaramuuseumisse lõi muuseumi eestvedaja Margus Sinimetsa sõnul kõik senised külastatavuse rekordid. “Tavaliselt tuleb päevas kaks bussitäit ehk maksimaalselt kaheksakümmend inimest,” ütles Sinimets, kelle andmeil käis muuseumist kolme tunni jooksul läbi koguni 920 retkelist. “See oli üle igasuguste ootuste ja lootuste,” lausus Sinimets. “Meie prognoos oli palju tagasihoidlikum – 300 külastajat. Et tulijaid oli üle kolme korra rohkem, kui ennustasime, näitab, et õnneks inimesi ajalugu huvitab.”

Sinimets möönis siiski, et ratturite jaoks oli see üksnes põgus esmatutvus muuseumiga – süvenemine nõudnuks rohkem aega. “Osa rahvast lubas kindlasti tagasi tulla, et põhjalikum ülevaade saada,” rääkis Sinimets, lisades, et üks ratturite seltskond tundis suurt huvi ajaloolise lahingu taaslavastuse vastu,  mis on kavas juba mõne kuu pärast, augustis.

Kes võttis ette täispikkuses marsruudi, läbis Muhu ja Ida-Saaremaa teedel kolme päevaga koguni paarsada kilomeetrit. Retkelistest publiku meelt lahutasid lisaks eespool nimetatud muusikutele Väikeste Lõõtspillide Ühing, Onud, Mick Pedaja, Ätses ja Väliharf.

Pühapäeva hommikul peeti Orissaare laululaval aga ERR-i ajakirjaniku Urmas Vaino juhtimisel debatti mandri ja Muhu vahelise püsiühenduse teemal, kus oma arvamust väljendasid nii poliitikud Igor Gräzin ja Kalle Laanet, Saaremaa abivallavanem Jüri Linde, Väikese väina seltsi juhatusse kuuluv Heiki Hanso kui ka publik.

Järgmine, 31. Roheliste rattaretk tuleva aasta mai kolmandal nädalavahetusel viib ratturid Ida-Virumaale ja kannab nime “Kuidas elad, Narva?”.

Tagasi üles