K, 29.03.2023

Tippsommeljee: oluline on olla pidevas arengus

Saarte Hääl
Tippsommeljee: oluline on olla pidevas arengus
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Kristjan Peäske hoiab käes Riedeli kõige uuemat, valge veini klaasi meenutavat śampanja- ja vahuveinipokaali, milles kihisev jook avab oma iseloomu kõige ehedemalt. "Hinnaliste aastakäiguśampanjade pakkumiseks on see parim," nendib ta.
Kristjan Peäske hoiab käes Riedeli kõige uuemat, valge veini klaasi meenutavat śampanja- ja vahuveinipokaali, milles kihisev jook avab oma iseloomu kõige ehedemalt. "Hinnaliste aastakäiguśampanjade pakkumiseks on see parim," nendib ta. Foto: Liis Treimann

​“Minu jaoks on väga oluline olla pidevas arengus. Oluline on lugeda erialast kirjandust, käia koolitustel ja tegeleda pideva enesearenguga,” ütleb Saaremaa juurtega sommeljee ja restoraniärimees Kristjan Peäske, Kuressaare kolledži vilistlane aastast 2005.

Olete öelnud, et astusite toitlustusärisse teadlikult ning olete läbimõeldult liikunud turismi- ja toitlustuskorralduse õpingutest esimeste töökohtade ja oma restoranideni. Kuidas praegu selles valdkonnas karjääri alustada? Võimalusi on palju, kutseõppest kõrghariduseni ja suvisest teenindajatööst veebivideoteni.

Selleks, et elada õnnelikku elu, on õige otsus karjäärivalikul kriitilise tähtsusega. Mis seal salata – me veedame ärkveloldud ajast suurema osa oma elus just tööl ning seetõttu on väga oluline oma tööd nautida. 

Meie alal on edukaks võimalik saada vaid seda tööd armastades, sest külalislahkuse äris ilma siiruseta ei saa ning õnnetu inimene teisi õnnelikuks teha paraku samuti mitte.

Esimesteks katsetusteks soovitan soojalt juba noorena restorani abitööliseks minna ning vaadata, kas ja kuidas see töö kõnetab. Väga oluline on kindlasti ka teha õige valik tööpakkuja osas, kes oskaks ja tahaks noort õpetada ja kasvatada.

Olles leidnud esialgse kinnituse, et töö meeldib, on minu siiras soovitus lennata hariduse mõistes nii kõrgelt kui võimalik. Üheks selliseks võimaluseks on õpingud Kuressaares. Kindlasti on aga väga oluline kooli valiku kõrval ka kvaliteetsete praktikakohtade valik, mis suuresti loovad tulevasele karjäärile vundamendi.

Kui on leitud veel võimalus mõneks ajaks Eestist väljapoole minna, et omandada rahvusvahelist elu- ja töökogemust, on väärtuslik baas edukaks karjääriks loodud. Varases karjääris soovitan “raha vs. kogemus” paketis kindlasti kogemusi koguda ning siis toovad juba kasvanud tiivad, avatud süda ja töökus suurepäraseid võimalusi edasiseks arenguks.

Miks just Kuressaarde õppima tulite?

Kahel põhjusel. Kui olin kõrgharidusena valinud turismialase hariduse, olid laual võimalused vaid Pärnu ja Kuressaare näol. Kuressaare praktilisem õppekava tundus mulle mitmekesisem. Samas on ka minu juured Saaremaaga seotud ning Kuressaare üks lemmiklinnadest. Nende kahe põhjuse koosmõjul oli valikut lihtne langetada.

Millised oskused on igapäevatöös kõige olulisemad? Omadused, milleta hakkama ei saaks?

Külalislahkuse äris on kõige olulisem tunda rõõmu inimestega töötamisest. Minu esimene vastutus on, et minu meeskond oleks oma tööd tehes õnnelik, motiveeritud ja varustatud vajalike teadmiste, oskuste ja töövahenditega. Kui kannad hoolt õigesti valitud meeskonna eest, kannavad nemad suurepärast hoolt meie külaliste eest. Seega on juhi kõige olulisemad oskused meeskonna vajaduste teadvustamine, nende vajaduste rahuldamise tagamine ning ühtlasi ühise sihi seadmine ja organiseeritud töökeskkonna kindlustamine.

Meie restoranis on väga tugevas fookuses joogimaailm, minu tore võimalus on meeskonna nakatamine kirega, et nad oleksid ise huvitatud meiega koos õppima ja arenema.

Lisaks on kindlasti ka väga oluline majanduse alustalade mõistmine, rahavoogude juhtimine ja tuleviku planeerimine.

Kas ettevõtlikkus tuleb koolipingist või see peab olema inimese loomuses?

Ma usun, et tegu on kombinatsiooniga. Kindlasti on sündides mõned meist ettevõtlikumad. Elu on aga näidanud, et suurte tulemuste saavutamiseks tavapäraselt andest üksi ei piisa. Kindlasti on aga võimalik vähesemat annet kompenseerida pühendumise ja töökusega.

Kuidas ennast täiendate ja maailma sündmustega kursis hoiate?

Minu jaoks on väga oluline olla pidevas arengus. Oluline on lugeda erialast kirjandust, käia koolitustel ja tegeleda pideva enesearenguga. Võtta aega ka oma teekonna mõtestamiseks ning kindlasti ka raamatute lugemiseks.

Väga olulise tähtsusega on teadlik reisimine, kogemuste kogumine ja nende kombineerimine enda ettevõtmistega. Meedia tarbimise osas proovin hetkel pigem teadlik olla ja selle osatähtsust vähendada, sest massimeedia tekitab päris palju häirivat müra.

Kuidas teisi enda ümber sütitada, motiveerida ja oma tegemistesse kaasa tõmmata?

See on minu jaoks eduka ettevõtmise võtmeküsimus, väga inspireeriv teema, millest võiks rääkida väga pikalt. Võimalikult lühidalt vastates on oluline luua igale meeskonnaliikmele arengutee, mis arvestab tema omadusi ja soove. Inspireerida ja luua võimalusi arenguks ning hoolitseda selle eest, et meeskonnas oleks positiivne ja toetav energia. Tööl käimine ei tohi olla kohustus, vaid osa meeldivast teekonnast.

Mida meremajanduse keskus, tollane Kuressaare kolledž, ellu kaasa andis? Milline teadmine, oskus või kogemus on osutunud kõige väärtuslikumaks?

TTÜKK andis esmase vaate meie valdkonnale, andis võimaluse käia praktikumides, mis andsid minu edasisele karjäärile olulise tõuke, ning sütitas kire meie valdkonna vastu.

Mis aga veelgi olulisem – koolis tutvusin inimestega, kellest moodustus eluaegne sõpruskond ning kes on tänaseni minu lähimad sõbrad.

Meil oli koolis mitmeid väga toredaid õppejõude, üks lemmik oli aga kindlasti Eve Holsmer, kes hoidis õppeköögis head meeleolu ja kelle käe all saime esimesed ristsed suurköögis.

Mida restoraniomanik-veiniekspert kodus sööb?

Seda, mida naine küpsetab :)

Intervjueeris Helen Sääsk

Foto: Erakogu

Saarte Hääl toob koostöös TalTechi Eesti mereakadeemia meremajanduse keskusega lugejani viieosalise artiklisarja keskuse 20. sünnipäeva puhul.

Toonane Kuressaare kolledž loodi 1999. aasta mais. Keskusega seotud inimesed kirjutavad kõrgharidusest ja teadusest Saaremaal.

Märksõnad
Tagasi üles