Kõljala lehm lüpsis päevas üle 100 kilo

MILLE on üks vägevamaid piimaandjaid terves Baltikumis ja Skandinaavias takkapihta. Fotol talutab teda farmijuhataja Rita Paiste.

FOTO: Maanus Masing/Saarte Hääl

Talvel 305-päevase laktatsiooni piimatoodangu rekordi püsitanud Kõljala POÜ lehm Mille võttis oma nimele ka päevatoodangu rekordi.

3. juunil andis Mille kontroll-lüpsil 92,6 kilo piima, mida on 5,5 kilo rohkem kui teisel kohal asuval Jõgevamaa lehmal. Kõljala POÜ juht Tõnu Post ütles, et kontroll-lüps ei sattunud sugugi parimale päevale. Paar päeva enne kontroll-lüpsi fikseeris arvuti Mille toodanguks koguni üle 100 kilogrammi, mis ei lähe aga ametliku tulemusena kirja. 

Posti sõnul võib Mille päevarekord olla esimene kord, kus ühe lehma käes on korraga nii aastarekord kui ka päevarekord. 

Nagu tippsportlasel on ka rekordlehma tervis väga nüanssides kinni ja enamasti teeb ta ühe rekordi ära ning pärast seda algab hääbumine.

Ameerikast pärit isa järeltulijana on 5. laktatsiooni lüpsval Millel väga hea geneetika, meeletule väljalüpsile vaatamata pole tal kordagi olnud udarapõletikku ega probleeme jalgadega.

Farmijuhataja Rita Paiste sõnul jäi Mille kolmel esimesel laktatsioonil peaaegu märkamatuks, tavaliseks üle keskmise piimaanniga loomaks.  Looma tegelik võimekus sai selgeks alles mullu, kui tema neljanda laktatsiooni toodang ületas Eestis esmakordselt 20 tonni piiri (20 391 kg).

Kui üldiselt kulub lehma lüpsmiseks alla 10 minuti, siis Mille hommikused lüpsid kestavad suure toodangu tõttu sageli 20 minutit. Kui rekordlehmaga midagi halba ei juhtu, siis praeguse toodangu järgi võib vabalt sündida ka uus 305 päeva rekord.

Jätkuvalt annab Kõljala POÜ Haeska laudas piima ka esimesena 19 000 kilo piiri ületanud Täpik. Peatselt 10-aastaseks saav lehm püüab praegu eluea piimatoodangu rekordit. 

Koroonaviiruse leviku ülevaade Eestis ja maailmas.
Vaata statistikat
Tagasi üles