Pöide kirik saab uue oreli ja pingid

Pöide kirik.

FOTO: Maanus Masing / Saarte Hääl

Tänu headele annetajatele Soomest ja Rootsist saab Pöide kirik juba tulevaks suveks uue oreli ja pingid.

Oreli annetab Lõuna-Soome Janakkala valla Tervakoski kirik, kus otsustati kasutusele võtta elektriorel. Novembris toodi Tervakoski 1945. aastal valmistatud orel Eestisse Hardo Kriisa töökotta, kes instrumendi ära remondib, Pöide tarbeks ümber ehitab ja lõpuks ka üles paneb.

Pöide Maarja kiriku sihtasutuse juhatuse liige Anne Untera ütles, et orel seatakse loodetavasti tulevaks suveks üles kiriku pikihoone põhjaseina kooripoolsesse nurka. Sealt saab instrumendi tulevikus ringi tõsta lääneseina, kus orelirõdu algselt asus.

Oreli remont ja ülespanek läheb maksma 18 000 eurot, milleks kogudus on asunud annetusi korjama.

Lisaks orelile on kirikul lootus saada ka korralikud pingid ja kantsel. Need on Untera sõnul välja pakkunud üks Malmös tegevust lõpetav luteri kirik, mille asemele kerkib kaubanduskeskus. Sisustus tuleb veel Eestisse toimetada ja esialgu kusagil ladustada, sest kiriku põrand ei ole Untera sõnutsi paraku sellises seisus, et sinna saaks korralikku mööblit paigaldada. "Aga me võtame need tänuga vastu ja püüame ka selleks raha leida," lausus ta.

"Suviste turistide hulgas on igasuguseid inimesi. Ja nende kaudu meie kiriku asi tasapisi levib," arvas Untera, miks sellised annetused äkki tekivad. Küllap julgustab toetajaid ka see, et kiriku taastamisel on kogu aeg märgata edusamme. Tänavu sai pühakoda näiteks elektri ja valgustuse.   

Tornivõlviku tellingud on pärast võlvi restaureerimist eemaldatud. Anne Untera sõnul on järgmine etapp seinte kordategemine, misjärel saaks selles kiriku eesruumis kokku panna midagi muuseumilaadset pühakoja ajaloost.

Koroonaviiruse leviku ülevaade Eestis ja maailmas.
Vaata statistikat
Tagasi üles