Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto

Muusikakooli uus klaver on edukalt kohanenud
VIDEO!

SÄRAVA KÕLAGA: Klaveriõpetaja Katre Roolaht demonstreeris Saarte Häälele uue Petrofi kõlapilti vaba improvisatsioonilise helirännakuga. FOTO: Maanus Masing / Saarte Hääl

Kuressaare muusikakool esitleb tuleval nädalal uut kontsertklaverit, mis vahetas välja kooli ligi poolsada aastat teeninud Estonia klaveri. Pärast pooleaastast harjumist hoone sisekliimaga on pill sügisest igapäevases kasutuses.

Uue klaveri valis läinud aasta märtsis Petrofi klaverivabrikus välja muusikakooli klaveriõpetaja Katre Roolaht, kellel oli abiks pianist Joosep Teppo. Hradec Královés, kuningaperede kuurordina tuntud linnakeses, mis jääb Tšehhimaa pealinnast Prahast paarisaja kilomeetri kaugusele, oli vabrikus ostjatele ette valmistatud neli pilli. “Esialgu valisime neist välja kaks, siis puhkasime kõrva,” meenutas Roolaht vastutusrikast reisi. Lõpliku ostuotsuse tegid pianistid pärast teist mängusessiooni.

“Talle on iseloomulik kõrge ja särav heli. Nagu kellukestel. See on kõikide Petrofi klaverite eripära,” kirjeldas Katre Roolaht uut instrumenti. “Huvitav on seegi, et mõõtmetelt on ta vanast klaverist väiksem, kuid kõlab võimsamalt. Ja ta on kergema klahviga. Võib-olla muutub veelgi kergemaks, eks aja jooksul saab näha,” lisas ta, märkides, et Petrof kasutab sama mehhanismi, mis Steinway.

Klaver jõudis Kuressaarde möödunud aastal märtsi lõpus, pandi muusikakooli saali üles ning jäeti ruumi niiskusrežiimi ja sisekliimaga kohanema. “Suve lõpus paigaldas meister klaverile niisutusseadme ja alates septembrist hakkasime pilli kasutama,” rääkis Kuressaare muusikakooli direktor Tarmo Berens. “Kuressaares on see pill klaverikontserdi jaoks hetkel parim. Ja loomulikult on meie saal suurepärane paik akustiliste kontsertide jaoks, välja arvatud vaskpillid,” lisas ta.

Uus klaver vahetas välja juba 1970. aastatest kooli teeninud Estonia kontsertklaveri. Ligi pool sajandit vana instrumendi mehhanism oli amortiseerunud. Ka välimuse poolest ei sobinud teda  enam publikule näidata: pillilt koorus suurte tükkidena kõrglakki, mistõttu koolirahvas kutsus klaverit hellitavalt musta-valgekirjuks. Nüüd jätkab Estonia teenistust Orissaare muusikakoolis harjutuspillina.

Uus klaver läks maksma 36 550 eurot, millele lisandus kliimaseadme paigaldamiseks kulunud 590 eurot. 

Tuleval neljapäeval, 20. veebruaril saab uue instrumendiga tutvuda esitluskontserdil, kus esinevad klaveriduo Kai Ratassepp ja Mati Mikalai ning Tallinna muusikakeskkooli õpilased Roberta Uusmaa ja Hans Matthias Kari.

Tagasi üles
Back