Saare maakonnas diagnoosivad arstid tuberkuloosi mõnel inimesel aastas

Tuberkuloos.

FOTO: www.fxcnews.com

Tervise Arengu Instituudi andmeil registreeriti Saare maakonnas mullu tuberkuloos kolmel inimesel: kahel kopsu- ja ühel kopsuväline tuberkuloos. Üle-eelmisel aastal läks haigusjuhtusid kirja neli.  

Eestis registreeriti mullu kokku 151 tuberkuloosijuhtu, neist 127 uut ehk esmast juhtu. Kirja läks ka 21 retsidiivjuhtu – aktiivse tuberkuloosi juhud, kus tuberkuloos diagnoositakse inimesel, kes on varem tuberkuloosi põdenud, saanud tuberkuloosiravi ja paranenud. Muid korduvravijuhtusid registreeriti kolm. Haigestunutest 103 olid mehed, 48 naised. Vanim patsient oli 97-aastane, noorim 1-aastane.

Kõige rohkem diagnoosi tuberkuloosi Harju maakonnas – 52 inimesel. Ida-Virumaal läks kirja 25 haigusjuhtu ja Tartumaal 22. Kõigis teistes maakondades jäi haigusjuhtude arv alla kümne, Hiiu- ja Võrumaal oli see koguni null. 

Statistika näitab, et võrreldes kümne aasta taguse ajaga on tuberkuloosi põdejate arv nii kogu riigi peale kui ka Saare maakonnas kõvasti langenud. 2010. aastal registreeriti Eestis 303 haigusjuhtu. Saare maakonnas diagnoositi see tõbi toona kaheteistkümnel inimesel – üheteistkümnel kopsutuberkuloos ja ühel kopsuväline tuberkuloos.

Madalaim oli haigusjuhtude arv maakonnas 2015. aastal – siis tuvastati kopsutuberkuloos ühel inimesel. Juba järgmisel aastal läks aga kirja seitse kopsutuberkuloosi juhtu ja üks kopsuvälise tuberkuloosi juht.

Tuberkuloos on õhu teel piisknakkusena inimeselt inimesele leviv nakkushaigus, mis võib haarata kõiki elundeid ja kudesid. 90% tuberkuloosi haigusjuhtudest Eestis avaldub kopsutuberkuloosina. Tuberkuloosi tekitaja on bakter nimega Mycobacterium tuberculosis.

Eesti on jõudmas madala tuberkuloosihaigestumusega riikide sekka. Peamiseks probleemiks Eestis on kõrge ravimresistentsusega vormide osakaal – ravimid ei avalda ettenähtud toimet.

Tagasi üles