VIDEO Juu Jääb festival

Siim Metsmaa
, Saarte Hääl
Copy

Juu Jääb ei jäta jonni ja toimub juba 24. korda! Saarte Hääl teeb laupäeval kaks otselülitust Muhu saarelt, toome teieni intervjuud artistidega ja festivalimelu. 

Intervjuud artistidega ja korraldajatega

LAUPÄEVANE KAVA:

“Aitäh, Uno Naissoo” – Ivi Rausi & Laura Põldvere

Uno Naissoo oli üks säravamaid Eesti jazzheliloojaid, kes uskus, et kui pärast tema surma jääks elama kas või üks laul, oleks ta väga õnnelik. Täna võib julgelt väita, et muusika, mis läks lendu legendaarse jazzhelilooja Uno Naissoo sulest, on kandunud üle aegade vee ja on täna elavam kui kunagi varem. Ja kuigi on helilooja nimes vihjatud naissoole, siis tegelikkuses sobivad need lood ka meessoole ;).

Ivi Rausi ja Laura Põldvere koostöö algas aastal 2012, mil kaks lauljatari kohtusid Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia kaasaegse improvisatsiooni erialal. Omavaheline hea klapp, kreisi huumor ja armastus improvisatsiooni vastu pani aluse koostööle, mis on viinud duo põnevate improprojektidega ka Eestist väljapoole. Koos on esinetud Belgias, Soomes, Hollandis jt. paikades. On tehtud koostööd Eesti Kontserdiga, erinevate kirjandusfestivalidega ja lauldud lausa suurte ekskavaatorite vahel Eesti Maanteemuuseumis.

Tänasel kontserdil toovad lauljatarid Ivi Rausi ja Laura Põldvere teieni lood, millel on oma elu ja oma lugu. Kuulete nii meditatiivset vaikust, klassikalist jazzballaadi, vanakooli svingi, mõnusat bossanovalikku nooti kui ka kergelt psühhedeelset gruuvi. Loomulikult ei puudu kontserdilt põnev improvisatsioonimaailm. Kontserdil teevad kaasa suurepärased Eesti jazzmuusikud, kelle kõigi mõtted on leidnud väljenduse selles materjalis ühel või teisel moel.

Ivi Rausi – vokaal

Laura Põldvere – vokaal

Jaan Jaanson – kitarr

Raun Juurikas – klahvpill

Ara Yaralyan – kontrabass

Ahto Abner – löökpillid

Kadri Voorand ja Mihkel Mälgand

Kadri Voorand on armastatud Eesti vokalist ja helilooja, kelle kirglik esitus on pälvinud palju heakskiitu nii kodu- kui ka välismaal. Lisaks ERR’i Aasta Muusik 2020 tiitlile on Voorand pälvinud Presidendi Noore Kultuuritegija Preemia 2019 ning aastal 2017 pärjati ta Eesti Muusikaauhindadel Aasta Naisartisti tiitliga. Tema hiljutine album, mille avaldas mainekas Saksa plaadifirma “In Duo with Mihkel Mälgand” valiti Eesti Muusikaauhindadel Aasta Jazzalbumiks 2020. Mihkel Mälgand on üks muusikaliselt aktiivsemaid bassiste Eestis. Mälgand pälvis silmapaistva loomingulise tegevuse eest aastal 2019 Eesti Kultuurkapitali helikunsti sihtkapitali aastapreemia.

Koos moodustavad nad duo, mis mängib põhiliselt originaalloomingut häälele, bassile ja klaverile, mis annab ruumi improvisatsioonile ning mida ehivad õhulised elektroonilised efektid ja hingestatud poeesia. Duo ei sea endale stiililisi piire, kokku sulatatakse popi, folgi, jazzi ja isegi roki elemente. Esile tõusevad emotsioon ja omapärased tekstid. Duo on andnud arvukalt kontserte nii Eestis kui ka välismaal, sealhulgas on hiljuti tuuritatud näiteks Hiinas, Ungaris, Itaalias, Inglismaal, Saksamaal, Soomes ja mujal. Ühtlasi on väisatud mainekaid festivale nagu Pori Jazz, Jazz Baltica, London Jazz Festival, Cheltenham Jazz Festival, Tampere Jazz Happening, Bejing Nine Gates Jazz Festival jt.

Album “In Duo with Mihkel Mälgand” ilmus ülemaailmselt 28. Veebruaril 2020 plaadifirma ACT alt.

Kadri Voorand – vokaal, klaver

Mihkel Mälgand – kontrabass, basskitarr

Alfa Collective

Alfa Collective keedab ebatavaliseks moosiks soul’i õõtsumise, funk’i astumise, pogressiivse roki laengu ja jazz’i krutskid. Killukesed noore naise, ansambli eestvedaja Anett Tamme mõttemaailmast juhivad kollektiivi teekonda läbi helgemate, süngemate ja eksperimentaalsete helimomentide. Alfa Collective alustas ühise helikeele otsinguid debüütalbumit “Canvas” (2018) meisterdades, mis jättis parasjagu loomingulist arenguruumi ning võimalusi edasiste ettearvamatute käikude sisse lükkamiseks. Muusikalise viisiku pidevas muutuses olevatel helimaastikel segunevad julgemad kõlatoonid tuttavate faktuuridega ning uute helivärvide avastustest saavad alguse järgmised loomingulised ootamatused. Alfa Collective on esinenud festivalidel Tudengijazz, Mailaul, NOVUS Music Incubator, Athens Technopolis Jazz Festival ja Pula Jazz Festival ning andnud 2018. aastal välja albumi “Canvas”, millel teevad kaasa kitarrist Erki Pärnoja ja laulja-viiuldaja Marianne Leibur.

Ansambli eestvedaja ja helilooja Anett Tamm õpib jazzmuusikat Eesti Muusikaakadeemias ning on põneval arenguteel heliloomingu-, interpretatsiooni- ja arranžeerimise maastikel, mille katsetused ja mõttevälgatused eelisjärjekorras Alfa Collective’i loomingus avalduvad. Alfa Collective’i instrumentalistid on menukust koguvad noored muusikud, kes tegutsevad mitmetes ansamblites: kitarrist Johannes Laas (Johannes Laas 5tet, Anett Kulbini bänd, end. Innersound, end. Jana Kütt Group), bassist Robert Nõmmann (Titoks, The New Swing Swindlers), pianist Taaniel Pogga (Up The Sky, K!KS, The Doors tribüütbänd) ning trummar Martin Petermann (Tobias Tammearu Trio, Liisi Koiksoni bänd, Johannes Laas 5tet, Avoid Dave, end. Frankie Animal, end. Tenfold Rabbit).

Anett Tamm – vokaal, kitarr, klahvpill

Johannes Laas – kitarr

Taaniel Pogga – klahvpill

Robert Nõmmann – kontrabass ja basskitarr

Martin Petermann – löökpillid

Tagasi üles