Saaremaale lisandus üks koroonapositiivne

Saarte Hääl
Copy
COVID 19 test. Foto on illustratiivne.
COVID 19 test. Foto on illustratiivne. Foto: www.freepik.com

Viimase ööpäeva jooksul analüüsiti Eestis 3 020 haigust COVID-19 põhjustava SARS-CoV-2 viiruse esmast testi, millest 44 testi tulemus osutus positiivseks. Saaremaa uus positiivne juhtum on seotud nakatumisega Kohtla-Järvel.

Rahvastikuregistri andmete kohaselt laekus enim uusi positiivseid testitulemusi Harjumaale, kus koroonaviirusesse nakatumine tuvastati 20 inimesel. Ida-Virumaale  laekus 16 uut positiivset testi tulemust, Järvamaale kaks, Lääne-Virumaale üks, Saaremaale üks ja Valgamaale  üks. Kolmel juhul puudus positiivse proovi andnul rahvastikuregistris registreeritud elukoht.

Terviseamet paneb südamele: Kuna lähikontaktiks loetakse olukorda, kus inimesed viibivad teineteisele lähemal kui 2 meetrit ja pikema aja jooksul kui 15 minutit, siis haigena koosviibimisele minek on kindel viis oma sõpru nakatada – sageli viibitakse tunde tihedalt koos kinnises ruumis ning räägitakse valjul häälel. Viimane aitab viiruseosakestel aga veelgi paremini levida.

Seoses koroonaviirusega vajab haiglaravi 31 inimest

24. septembri hommikuse seisuga vajab Eestis koroonaviiruse tõttu haiglaravi 31 inimest, juhitaval hingamisel on kaks  patsienti. Koju saadeti üks inimene ning üks patsient viidi üle mitte-Covid osakonda. Uusi COVID-19 haigusjuhtumeid avati kuus.

Tänaseks on haiglates lõpetatud 444 COVID-19 haigusjuhtumit 431 inimesega.

24. septembri seisuga on tervenenud 2 395 inimest. Neist 1 817 inimese (75,9%) haigusjuhtum on lõpetatud, 578 inimese puhul (24,1%) on positiivsest testist möödunud rohkem kui 28 päeva ja inimene ei viibi haiglaravil ehk ootab tervenemise kinnitamist.

Viimase 14 päeva haigestumus 100 000 inimese kohta on 35,82.

Järgmised nädalad on kriitilised viiruse kontrolli alla saamiseks. Kui oled olnud haigestunud COVID-19 positiivse inimesega lähikontaktis, siis püsi kodus ja jälgi oma tervist 14 päeva jooksul (NB! Koju tuleb jääda mistahes haigussümptomite korral ja võtta ühendust oma perearstiga). Väldi kontakte teiste inimestega, järgi käte- ja hingamisteede hügieeni. Poodi või apteeki võib minna ainult äärmisel vajadusel kasutades kõiki ettevaatusabinõusid – see tähendab kandes maski, hoides distantsi ning järgides käte- ja hingamisteede hügieeni. Isolatsioonis viibides võib liikuda üksi vabas õhus, nt metsarajal ilma maskita, vältides kontakti teiste inimestega.

 Kuidas peatada koroonaviiruse levik?

•             Kõige efektiivsem meede nakkuse vältimiseks on distantsi hoidmine.

•             Rahvarohketes kohtades ja eriti siseruumides, kus ei ole võimalik teiste inimestega distantsi hoida, on soovitav kanda ka maski.

•             Kinniseid rahvarohkeid kohti tuleks võimalusel vältida.

•             Järgida tuleb kätehügieeni ehk teisisõnu: käsi tuleb pesta tihti.

•             Kätepesuks tuleb kasutada sooja vett ja seepi, avalikes kohtades alkoholipõhist käte desinfitseerimisvahendit.

•             Aevastamisel või köhimisel tuleb oma suu ja nina katta ühekordse salvrätiga. Kasutatud salvrätt tuleb koheselt visata prügikasti ja seejärel käed puhastada. Salvrätikut puudumisel kasuta oma varrukat (küünarvarre osa), mitte paljast kätt.

•             Haigena tuleb püsida kodus, seda ka kergete sümptomitega.

•             Mistahes haigussümptomite puhul tuleb kahtlustada koroonaviirust ja helistada oma perearstile.

•             Laadi Google Play või App Store’i kaudu oma telefoni mobiilirakendus HOIA, mis teavitab sind, kui oled olnud lähikontaktis koroonaviiruse kandjaga. Samuti saad nii anonüümselt teavitada teisi kasutajaid enda haigestumisest. Rakenduse kasutajate telefonid vahetavad omavahel anonüümseid koode ning riik, rakenduse tootja ega telefoni tootja ei saa teada, kes kellega lähikontaktis oli. Loe lisa www.hoia.me

Copy
Tagasi üles