5. oktoobril peeti Valjala Põhikoolis Õpetajate päeva. Hommik algas pidulikult aktusega kolmanda korruse südames.
Valjala õpetajad Laimjala maitseid avastamas
Triinu Paomees 3. klassist esitas Piret Ripsi laulu „Imelapse laul“ ja 9. klass Anu Röömeli „Minu õpetaja“. Tordi ja heade sõnadega tuli meid tervitama ka Valjala teenuskeskuse juhataja Tiit Aavik.
Traditsiooniliselt võtavad sel päeval õpetajaameti üle 9. klassi õpilased. Neist enamusele jagus tiitleid mitu tükki, kuna õpilasi lõpuklassis ainult kümme. Direktori ametikett usaldati Anna Malena Kurisele – igati tublile ja aktiivsele noorele, kes sel aastal katsetab kodusõppimise võimalust.
Huvijuhina vedas päeva alati rõõmsameelne ja muhe Roomet Kaljuste. Anna Malena ütles oma sõnavõtus: „Ma olen tänast päeva esimesest klassist saati oodanud. Loodan, et meie kõigi ootused täituvad! Soovin teile meeldejäävat, tegusat, huvitavat ja rõõmsat päeva!“ Asendades veel nii ajaloo- kui ka eesti keele õpetajat, oli ta meeldivalt üllatunud, et teda kuulati ja keegi ei tegelenud tunniväliste asjadega. Mõni erand ikka oli! „Meil tekkis klassiga selline mõte või poolnali, et võiksime terve nädala õpetajad olla!“ lisas ta.
Esimese klassi õpilased kiitsid Roometit muusikaõpetajana – ta oli nii naljakas, temaga oli hästi lõbus ja ta pakkus tunni lõpus šokolaadi. Oma ülesannetega said suurepäraselt hakkama kõik teisedki õpetajad.
Üle mitme aasta võtsid õpetajad ette väljasõidu – seekord naabrite juurde Laimjalga, kus meid võttis vastu Nooda talu perenaine Mare Kallas. Mõnusad pekipirukad, imemaitsvad kõrvitsatrühvlid ning hariv viktoriin vanaaja toitude ja tööde teemal tõotasid juba ette toredat päeva. Järgnes väike jalutuskäik Debora Vaarandi kuju juurde, ühine „Laimjala labajala“ laulmine ning ühispildi tegemine.
Asva Linnamäe põllul, kus asus Põhja-Euroopa tuntumaid pronksiaja kindlustatuid asulaid ning on nime andnud tervele arheoloogilisele kultuurile, saime aimu selle paiga kaugest ajaloost ning 2020. aasta väljakaevamiste põnevatest leidudest.
Kõiguste sadamas pakuti lõunaks kohalikku silguvormi ahjukartulitega, kahtemoodi valmistatud õllesuppi ning omaküpsetatud leiba. Kõik maitses imehästi!
Laimjala kandi muistsed maitsed ja kohalike inimeste lood on kogutud raamatusse ning soovijatel oli võimalik see vahva raamat soetada endale koos idee autori autogrammiga. Kõikidesse põnevatesse kohtadesse Laimjalas me seekord ei jõudnud. Jäägu need avastamiseks järgmiseks korraks kas üheskoos või peredega.
Valjala Põhikool on oma tegemised tihedalt pärandkultuuriga sidunud. Septembris toimus projektipäev Muhus, kus külastasime Tihuse hobusetalu, Muhu Muuseumi ja käisime Üügu pangal.
Kooli naasnud, valitses koridorides alles vaikus ning käis viimane tund. Kellahelina järel koguneti õpetajate tuppa ametisiltide tagasiandmiseks ning muljete vahetamiseks. Päev oli korda läinud!