N, 8.12.2022

GALERII JA VIDEO ⟩ Maapõuest leitud esemed valgustavad Ilbi salga lõpupäevi

Mehis Tulk
, toimetaja
Maapõuest leitud esemed valgustavad Ilbi salga lõpupäevi
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments 1
VÄLJAPANEKUSSE: Mati Vendel soovib, et Saaremaa metsavendade lood ühes nende argipäeva näitavate esemetega ei jääks lihtsalt kusagile seisma, vaid et see ajalooepisood jõuaks laiema avalikkuseni.
VÄLJAPANEKUSSE: Mati Vendel soovib, et Saaremaa metsavendade lood ühes nende argipäeva näitavate esemetega ei jääks lihtsalt kusagile seisma, vaid et see ajalooepisood jõuaks laiema avalikkuseni. Foto: Maanus Masing / Saarte Hääl

Läinud aasta viimastel päevadel avastatud kahest peidikust tuli päevavalgele arvukalt metsavendade olmeesemeid ja üheksa uut fotot, sealhulgas Elmar Ilbist ja Redese Tomsonist. 

Saaremaa vabadusvõitlejate ühingu liige, metsavendluse uurija Mati Vendel, kelle valduses peidikute sisu praegu on, ütles, et leiule sattus oma maa peal üks isamaalise mõtteviisiga inimene, kes talle sellest teada andis. Leidude järgi on põhjust väita, et tegu on Elmar Ilbi ja tema kaaslaste peidikutega ning vähemasti osa esemeid on sinna varjule pandud 1950. aasta suvel vahetult enne salga liikmete langemist lahingus võõrvõimu julgeolekujõududega.

Viimasele viitavad kasutamata ja alles ETKVL-i etikette kandvad rõivaesemed, millel märgitud valmistusajaks 1950. aasta veebruar ja märts. Vendel märkis, et tegu on ilmselt sama aasta juulikuus Sauvere poest hõivatud kraamiga ehk siis vahetult enne metsavendade tabamist 12. augustil.

Märksõnad
Tagasi üles