:format(webp)/nginx/o/2021/11/01/14177896t1h5eef.jpg)
Ehkki pärast sügisvaheaega peavad koolid kolm korda nädalas oma õpilasi ja õpetajaid koroonaviiruse osas kiirtestima, kõik lapsevanemad oma lapsi testida siiski ei luba.
Saaremaa gümnaasiumis tegid õpilased eile testid ära juba esimese tunni ajal.
“Kiirtestimine oli ülimalt kerge ning võttis aega kõigest mõni minut,” ütles Saaremaa gümnaasiumi õpilane Daniel Kõiv. Noormehe sõnul usub ta, et nina kaudu võetava testi tegemisega saab hakkama iga noor. “Pigem kujuneb suurimaks katsumuseks maski kandmine koolipäeva vältel,” leidis ta.
Kõivu hinnangul on kiirtestimine koolides – vaktsineerimisest rääkimata – hädavajalik. “Praeguses olukorras, kus iga päev haigestub koroonaviirusesse pea kaks tuhat inimest ja Eestis on surnud juba üle pooleteist tuhande inimese, peame tegutsema otsustavalt,” lausus gümnasist. “Usun, et selline lähenemine aitab viiruskoldeid efektiivsemalt üles leida ning ära hoida pikaajalise distantsõppe, mis on negatiivselt mõjunud nii õpilaste õppeedukusele kui ka heaolule.”
Kõivu arvates on paljude piirangutega siiski hiljaks jäädud.
“Kriisijuhtide soov vastutusest kõrvale hiilida on taunitav,” rääkis Kõiv. “Õpetajatel on koormus niigi laes ning seda veelgi kõrgemaks tõsta ei ole okei.”
/nginx/o/2021/11/01/14177898t1he520.jpg)
“Meie teeme täna õpetajatega testid ära ja homme hommikul jagame testid ka lastele kätte, et nad need kodus ise ära teeksid,” ütles eile ennelõunal Muhu põhikooli direktor Andres Anton. “Miks kodus – kuna meil on väike kogukond, siis leian, et inimesi tuleb usaldada.”
Antoni sõnul leidub ka Muhus vanemaid, kes oma lapsi testida ei luba. Selliseid lapsi on siiski kaduvväike arv. Ministeeriumi kirja järgi, mille kool lapsevanematele edasi saatis, tuli endast märku anda neil, kes oma laste testimist ei soovinud, ent keeldumise põhjendust lisama ei pidanud.
“Kindlasti aga on keeldunute hulgas ka vaktsineerimisvastaseid,” märkis Anton.
Direktor tõdes, et kuna testi tegemine on vabatahtlik, saavad teistega võrdselt koolis edasi käia ka need õpilased, kes testi teha ei soovi – olgu nad siis terved või haigussümptomiteta nakatunud.
“Õnneks pole meil seni koroonakoldeid olnud ja loodan, et neid ka ei teki,” lausus Andres Anton.
Gümnaasiumis mõniteist keeldujat
“Kõik testid olid negatiivsed,” ütles Saaremaa gümnaasiumi direktor Ivo Visak. Tema sõnul oli eilse seisuga karantiinis üks õpilane, kes pole aga koolivaheaja tõttu teistega kokku puutunud.
Direktori sõnul keeldus testist vaid pisut üle kümne õpilase. “Kuna test oli vabatahtlik, on selline tulemus okei,” märkis Visak.
/nginx/o/2021/08/18/14000282t1hd89f.jpg)
Tema sõnul oli mitmel puhul keeldumise põhjuseks toodud asjaolu, et õpilane oli koroona hiljuti läbi põdenud ning arvas, et testitulemus võib seetõttu olla valepositiivne.
Järgmised testid annab kool õpilastele koju kaasa. “Minu loogika ütleb, et kui nad saavad kodus positiivse tulemuse, siis ei hakka nad nakatununa kooli tulema,” lausus Visak.
Kuressaare Hariduse kool otsustas, et vähemalt esialgu laseb õpilastel-õpetajatel testi teha kohapeal, mitte kodus. Õpetajad tegid oma testid ära juba eile hommikul. Kõik tulemused olid negatiivsed.
/nginx/o/2021/05/16/13784139t1h5183.jpg)
Enamik Hariduse kooli õpilasi sai oma testi tehtud samuti koolipäeva hakul – tunnis. “Positiivseid tulemusi oli kolm,” märkis direktor Viljar Aro eile hommikul. Kõik kolm saadeti koju ning nad peavad tegema ka PCR-testi.
Aro sõnul teatas vaid väike protsent lapsevanemaid kirjalikult, et ei soovi oma lapse testimist. Kui viisteist last üle kuuesaja õpilasega koolis end testida ei lase, pole seda direktori hinnangul kuigi palju. Kuigi keeldumise põhjust kirjutama ei pidanud, märkis mõni siiski, et ei usu testidesse, mõni aga kirjutas, et laps on koroona vastu vaktsineeritud või tema nina on õrn ega kannata testi tegemist.
Direktori sõnul on praegune olukord testimisnõude tõttu uus ja huvitav. “Eks testimine tekita mõnel määral segadust ja võtab muidugi aega, aga küllap läheb see järgmistel kordadel juba sujuvamalt ja kiiremini,” leidis Aro.
Eile viibis Hariduse kooli õpilastest kodus karantiinis kaks koroonaviirusesse nakatunud last – üks vanemast ja üks nooremast klassist – ning lähikontaktsetena mõlema lapse klassikaaslased. Kuna nende viimane kokkupuude nakatunutega oli enne vaheaega, saab nende isolatsioon tänasega otsa.
Testimine ei ole midagi keerulist
Kuressaare Vanalinna kool laskis mõnel klassil testid ära teha tunnis. “Osale klassidele anname testi kaasa, et nad end kodus testiksid,” ütles Kuressaare Vanalinna kooli direktor Tõnu Erin eile hommikul.
/nginx/o/2020/04/29/13076498t1h3c21.jpg)
Osa KVK pedagooge käis juba enne lõunat medõe juures testi tegemas, osa sai oma testid kätte aga eilse koolipäeva lõpus. Erini sõnul proovis ta ka ise järele, kui kerge või raske kiirtesti teha on. “Sain ilusti hakkama – pole seal keerulist midagi,” kinnitas direktor.
Erini sõnul leidub ka Vanalinna kooli õpilaste vanemate hulgas neid, kes andsid teada, et ei luba oma lapsi testida.
“Vastaseid mõnest klassist ikka paar-kolm tükki on,” märkis Erin. “Ega nad ju pea põhjust tooma – lihtsalt teatasid, et nad ei ole nõus. Eks inimesi ole igasuguseid – osa vanemaid leiab, et ei taha lasta oma lapse peal igasugu katsetusi teha.”
Direktor tõdes, et kui vanem ei luba oma last testida, jääb koolile teadmata, kas laps on nakatunud või mitte. “Kuna test on vabatahtlik, siis ei saa me sinna midagi parata,” lausus Erin.
Tõnu Erini sõnul olid eilse seisuga kodus karantiinis mõned koroonasse nakatunud õpilased.
“Neli klassi, kes on praegu lähikontaktsetena isolatsioonis, saavad teisipäevast jälle kooli tulla,” märkis Erin. KVK pedagoogidest oli eilse seisuga koroona tõttu haiguslehel viis õpetajat.