Riigi Ilmateenistus andis Harjumaale, Hiiumaale, Saaremaale ning Lääne ja Pärnu maakonnale teise taseme tormihoiatuse. See tähendab, et ilm on ohtlik, tuleb olla tähelepanelik ja valmistuda ka tormist tingitud ebameeldivusteks.
ETTEVAATUST ⟩ Teele langenud puud häirivad liiklust
Tugev tuul on mitmel pool üle Eesti langetanud teedele puid ja murdnud oksi, seetõttu tuleb liiklejatel olla eriti tähelepanelik.
Teateid teele kukkunud puudest on tulnud Saaremaalt, Pärnu- ja Raplamaalt. Transpordiamet soovitab liikluses olla väga ettevaatlik ja arvestada võimaliku tugeva külgtuulega. Eriti tähelepanelik tuleb olla väiksematel kõrvalteedel, kus kohati on teele langenud puud sulgenud täielikult liikluse.
Teele langenud puudest ja okstest tasub teada anda telefonil 1247. Kui tegemist on liiklusohtliku olukorraga, siis telefonil 112.
Transpordiameti partnerid ja päästjad tegelevad murdunud puude teelt eemaldamisega. Kuna esimene prioriteet on läbitavuse tagamine teel, siis jäävad esialgu eemaldatud puud tee äärde ning liiklejatel tuleb ka nende suhtes tähelepanelik olla.
Liivi lahe ümbruses ja mandri edelarannikul on edela- ja läänetuule puhangud väga jõulised, ulatudes iiliti üle 30 m/s, Sõrve poolsaare tipus mõõdeti lühiajaliselt puhanguks lausa 33,1 m/s.
Kõige värskema info tee- ja sõiduolude kohta leiab portaalist Tarktee.ee.
„Selleks, et võimalikke tormikahjusid vältida, tasub aiast ja terrassilt korjata kokku aiamööbel, batuudid ja kõik muud esemed, mis võivad tugeva tuulega lendu minna. Samuti tuleb arvestada sellega, et tugev tuul võib põhjustada tormimurdu ja sulgeda teid, mõneks ajaks võib tormi tõttu katkeda ka elektriühendus,“ ütles Päästeameti vastutav korrapidaja Martin Lambing.
Enne tormi:
- Korja õuest kokku tuulega lendu tõusta võivad esemed.
- Pargi sõiduk lagedale või garaaži.
- Arvesta võimalike elektrikatkestustega: varu koju piisavalt toitu ja jooki.
- Tangi auto kütusepaak täis.
Tormi ajal:
- Püsi siseruumides.
- Väldi autosõitu. Kui sõit on vältimatu, vali sobiv sõidukiirus ning arvesta teele langeda võivate puude või muude takistustega.
- Hoia eemale maha langenud elektriliinidest. Teavita neist Elektrilevi rikketelefoni numbril 1343 ja eluohtlikest olukordadest Häirekeskust numbril 112.
- Elektrikatkestusest või ohtlikust olukorrast saab teada anda ka veebirakenduses MARU<https://www.elektrilevi.ee/maru>. Samuti saab sealt infot rikke likvideerimise prognoositava aja kohta.
- Võimalusel väldi ahju kütmist – korsten võib tugeva tuule tõttu tagurpidi käima hakata ja suitsu tuppa puhuda.
- Inimvigastuste ja otsest ohtu põhjustavate purustuste korral helista hädaabinumbril 112.
Juhul kui elekter peaks katkema, siis:
- Teavita sellest ka elektriettevõtteid.
- Elektrikatkestuse korral kasuta valgusallikana pigem patareidel töötavat taskulampi, mitte küünlaid.
- Jälgi infokanaleid täiendavate prognooside ja käitumisjuhiste saamiseks: abiks on patareidega raadio või autoraadio.
- Tunne huvi, kas sinu tutvuskonna vanemate inimestega on samuti kõik korras.