Kõrge temperatuur võib lõppeda lemmiklooma jaoks halvimal juhul surmaga

Kõige raskem on kuumust taluda mustadel lühikarvalistel koertel.
Kõige raskem on kuumust taluda mustadel lühikarvalistel koertel. Foto: Margus Ansu / Postimees

Eesti Loomakaitse Selts (ELS) kutsub üles suvekuumusega jätma lemmiklooma koju. Koera kehatemperatuuri paari kraadine tõus võib muutuda talle kiiresti eluohtlikuks.

Looma autosse jätmine, rannas mõnulemine või sulaval asfaldil jalutamine kuuma ilmaga võib lõppeda looma tõsiste tervisekahjustuste või isegi surmaga.

Poodi, tanklasse või kohvikusse minnes, ära jäta koera autosse. Auto temperatuur muutub ohtlikuks minutitega. Lemmikloomal ei ole võimalik reguleerida oma keha soojust higistades nagu inimesel. Kui koera temperatuur tõuseb liiga kõrgeks, siis lakkab vereringe töötamast, mis toob omakorda kaasa neerude väljalülitumise, hapnikupuuduse ajus ja sisemise verejooksu.

“Kui õues on 27 kraadi, siis kõigest 10 minutiga tõuseb auto temperatuur 37 kraadini. Koera autosse jätmise asemel vii ta koju või vali ostlemiseks loomasõbralikud kohad. Mitmetes ehituspoodides, kohvikutes ja kaubanduskeskustes on koerad lubatud. Soovitame siiski lemmiklooma koju jätta, kus ta saab nautida jahedamaid temperatuure,” sõnas ELS turundus- ja kommunikatsioonijuht Agnes Blank.

Kiusatus võtta ilusa ilmaga koer randa või linna jalutama, võib olla suur, kuid koerale osutub see piinarikkaks. “25 soojakraadiga või asfaldi temperatuur küündida 50 kraadini. Nii kuum asfalt kui ka rannaliiv võivad tekitada koera käpapadjale tõsiseid vigastusi. Vali jalutamiseks varahommik või õhtune aeg, naudi rannamõnusid ilma koerata ja paku loomale toas tegevust,” lisas Blank.

Loomadel on enda jahutamise võimalused oluliselt väiksemad kui inimestel ning ülekuumenemine võib kergesti tekkida. Kindlasti tuleb palava ilmaga tagada lemmikloomale pidev juurdepääs veele, võimaldada varjuline koht ning katta toas aknad kinni. “Ka kodust ära minnes kontrolli, et looma pesa või puur ei paikneks otsese päikese all,” lisas Blank.

Koera saab jahutada näiteks niisutades jaheda rätikuga tema kõhualust või anda talle jääkuubikuid.

Ülekuumenemise tunnused:

  • erkpunane keel
  • punased või sinised igemed
  • liigne ilastamine
  • kiire hingeldamine
  • nõrkus
  • tasakaaluhäired
  • oksendamine
  • kõhulahtisus
  • krambid

Kui märkad koeral eelolevaid tunnuseid, siis tuleks teda kraadida. Kui koera kehatemperatuur ei ole tõusnud üle 39.5˚C, piisab jahutamisest. Esmalt vii lemmik varjulisse kohta ning anna talle jahedat vett, kuid koera ei tohi sundida jooma. Seejärel kasta koera jaheda veega, niisuta rätikutega kõhu alt, reite tagaosast ja käpapatju. Jälgi, et koer püsiks jahedas ning tarbiks vett. Kui koera kehatemperatuur on üle 41˚C, siis ta vajab veterinaari abi ning pöördu kiiresti lähima loomaarsti juurde.

Tagasi üles