Skip to footer
Saada vihje

Saaremaa koolides asub tööle paarkümmend uut õpetajat

ÕPETAJA JA ÕPILANE: Kihelkonna koolis ainsana I klassi minev Oliver on juhtumisi õpetaja Heili Kiige poeg. Oliveri sõnul on emme koolis ikkagi õpetaja, mitte emme.

Vaatamata õpetajate põuale leidub Saaremaa vallas palju neid, kes täna uues koolis õpetajana alustavad. Kärlal algab uus õppeaasta ka kahel Ukraina klasside õpetajal.

Juba kevadest saadik otsisid kuulutuste kaudu õpetajaid pea kõik koolid. Saaremaa valla väikseim, vaid 12 õpilasega Kihelkonna kool sai juurde koguni kaks uut pedagoogi – klassiõpetaja ja loodusainete õpetaja Heili Kiige ja kehalise kasvatuse õpetaja Märten Opi.

Koolijuht Kai Kallase sõnul ei ole kumbki Kihelkonnaga seotud ning kandideerisid kuulutuse peale. Tahtjaid oleks olnud vahest rohkemgi, kuid konkurssidel osalevad ka inimesed, kelle haridus ei vasta nõuetele, ning Kihelkonna piirkonnas on puudus ka elamispindadest.

Ringiga tagasi

Heili Kiik alustab täna kooliaastat esimese ja kolmanda liitklassi juhatajana ning loodusainete õpetajana. Kuressaarest pärit ja seal koolis käinud ning seejärel Saaremaalt lahkunud õpetaja Kiige jaoks ongi Kihelkonnale tulemine ringiga kodusaarele tagasijõudmine.

Varem mandrikoolides töötanud õpetaja ütleb, et talle meeldivadki väikesed klassid. Kihelkonnal on tal 1. ja 3. klassis kokku kolm õpilast. “Siis sa jõuad igaüheni,” sõnab ta.

Keskkonnaharidusega Kiik omandab õpetamisega paralleelselt kõrgkoolis ka mitme aine õpetaja eriala. Koolijuht Kai Kallase sõnul õpib magistrantuuris ka rohkem FC Kuressaare jalgpalluri ja treenerina tuntud kehalise kasvatuse õpetaja Märten Opp.

Sel õppeaastal alustavad paljudes koolides ukraina lapsed, kes sõja eest Eestisse pakku tulnud. See omakorda nõuab koolidelt ukraina või vene keelt oskavate õpetajate leidmist ning koolitöö ümberkorraldamist.

Soovijaid kõikjalt Eestist

Maakoolidest on Ukraina-teemaga rohkem seotud Kärla põhikool, kus hakkavad õppima Sõmera pagulaskodus elavad ukrainlased. Uuest õppeaastast alustab koolis 3.b klassi õpetaja Nadiia Kurinna ja 5.–9. liitklassi õpetaja Ilnur Kuldubaev.

Sirje Ellermaa

Koolijuht Sirje Ellermaa sõnul olid konkursid üllatavalt kandidaatide rohked. “Tegime päris palju vestlusi,” ütles Ellermaa, viidates, et töölesoovijaid oli üle Eesti. Tihti sai aga Kärlalgi takistuseks elukohapuudus.

Ellermaa ütles, et tema andmetel peaks Kärlal kooliteed alustama 23 ukraina õpilast, kuid täpne arv selgub siis, kui lapsed kooli jõuavad.

See arv teeb Kärla koolist valla maakoolide seas suurima ukrainlaste arvuga kooli. Kuna õpilastest koguni 12 käib 3. klassis, avataksegi neile eraldi paralleel ning ülejäänud õpivad liitklassis.

Õpetaja Nadiia Kurinna on Ellermaa sõnul tulnud Ukrainast, Ilnur Kuldubaev elab Eestis juba varasemast ja õpib Narva kolledžis.

Õppetöö käib 3. klassis lastevanemate soovil ukraina keeles ning eesti keelt õpetatakse teise keelena. Liitklassis käivad õpilased on oma eestikeelsete klasside juures, kuid klassijuhataja on neile täiendavaks toeks just keele osas.

“Katsetame sellist varianti, kuidas välja kukub, veel ei tea,” lausus Ellermaa. Kõik lapsed peavad õppima Eesti õppekava järgi ning seetõttu on nappus ka võõrkeelsetest õppematerjalidest. Ellermaa sõnul kasutatakse kõike, mis olemas on.

Koolijuhi sõnul on ukraina laste vanemad väga tänulikud, et lastele selline kooliskäimise võimalus loodi ning ka kogukond on sõjapõgenikele olnud suureks toeks.

Kommentaarid
Tagasi üles