Skip to footer
Saada vihje

Tasuta, tasuline või põõsas ehk Kus saab Kuressaares pissida? (1)

PUHAS, AGA LAGUNEV: A. Kitzbergi tänava tasulises tualetis korda hoidev Meliita Järvalt.

Saarte Hääles läinud nädalal avaldatud päevapilt “tualettpõõsastest” kesklinna lastemänguväljakul tekitas laiema avaliku arutelu avalike WC-de puuduse üle.

Kommentaariumis tõstatasid lugejad probleemi, et Kuressaares ei ole ka täiskasvanutel kohta, kus viisakal kombel keha kergendada ja käiakse pigem nurga taga.

“Kui kaua saab poodide, tanklate, kohvikute ja teiste asutuste tualettide peale loota?” küsib Kuressaare elanik.

Veel kriibib inimestel hinge, et Kuressaare kultuurikeskuse tualett on lukus.

“Väikelapsega raamatukogus käies tuli tal järsku pissihäda ja kui kultuurimaja teenindaja juurde läksime, öeldi, et WC-d on inimestel lubatud kasutada ainult ürituste ajal ja mingu ma kesklinna tasulisse WC-sse,” kirjutab lapsevanem.

Kaart Kuressaare avalikest WC-dest ja isetekkelistest kehakergenduskohtadest.

Käisime kultuurikeskuses asja uurimas ja parasjagu infoletis istunud peaadministraator Raja Põld selgitas, et tualett on tõepoolest avatud vaid ürituste ajal, ent raamatukogu külastajatele on WC teisel korrusel.

“Pidime alumise tualeti lukku panema, kuna inimesed tänavalt käisid siin end pesemas ja meil hakkas selle korras hoidmine üle jõu käima,” ütles Põld.

Ta lisas, et väikeste lastega peredele või lihtsalt tualetti küsima tulnud inimestele tullakse ikka inimlikult vastu ja antakse võti ka alumise korruse tualeti kasutamiseks.

“Pärast seda, kui kesklinnas avalik tualett korda saadi, on siin hakanud nende inimeste hulk, kes vetsuvõtit küsivad, vähenema,” nentis Põld.

Kultuur algab tualetist!

Kaardirakenduse järgi on Kuressaares avalikke tualette kolm: juba mainitud kesklinna WC, kuhu pääseb sisse 20 sendi eest, 50 sendi eest saab keha kergendada A. Kitzbergi tänava bussiparklas asuvas avalikus WC-s ja kolmanda tualeti leiab lossipargist, kuursaali lähedusest, viimane on ainsana tasuta.

Vaatasime üle, mis hädalist linnakülalist avalikes vetsudes ees ootab. Kesklinna tualetis on olukord üsna hea. Ei haise ja üldpilt on puhas. Esmaspäeva lõuna paiku riivab silma meeste tualeti seisukord, kus vett peale lastud ei ole ja sihtimine pole ka just väga õnnestunud.

LOHAKAID IKKA LEIDUB: Kesklinna avalikus tualetis külastajate sõnul korda pole, aga vetsupatrulli käigus avastasime vaid ühe möödalaskmise.

Imestama paneb, et ainsas kesklinnas asuvas avalikus tualetis on vaid üks pott ja üks pissuaar meeste poolel, lisaks üks pott naiste kabiinis ja üks invatualett. Kui tuleb bussitäis rahvast, peavad nad omajagu ootama.

A. Kitzbergi tänava bussiparklas on suurem ja uhkem tasuline tualett. Parasjagu vetsuvalves olev LVM Systems OY piirkonnajuht Meliita Järvalt näitab, mis tingimused seal on. “Vetsupaber sai meil otsa, kuna seda tüüpi ei ole enam kuskilt saada, siis ma lõikangi kätepaberist ise sobivaid juppe,” vabandab ta.

Artikli foto

Tualett ise on puhas ega haise. Ruumi on oluliselt rohkematele hädalistele kui kesklinnas – meestele kolm kabiini ja kolm pissuaari, naisterahvastele viis kabiini. Lisaks suur ja uhke peegel, mida naiskliendid pidavat kiitma.

“Maja tahaks remonti saada, katus laseb läbi. Ühe kabiini paningi seepärast kinni, et äkki kukub vettinud laeplaat alla, kellelegi pähe,” räägib Järvalt.

Niisamuti märgib ta ära maja halva seisukorra väljastpoolt. “Üks joomane kukkus siin ja lõhkus akna ära, pingid on koledad, fassaad laguneb,” näitab ta. Mainib, et on ammu omanikelegi teada andnud, et remonti oleks vaja, aga ei midagi. “Vähemalt puhas on ja seda kiidavad ka välismaalased,” lisab Järvalt.

Kitzbergi tänava tualett leiab Järvalti sõnul omajagu kasutust, eriti siis, kui saart külastab kruiisilaev, mille reisijad bussidega Kitzbergi parklasse tuuakse. Avatud on tualett kell 10–21.

Pargis on otseses mõttes peldik!

Kolmas valla hallatav avalik käimla, mis kõigile tasuta, asub lossipargis. Ka selle tualeti puuduste kohta on leht saanud palju vihjeid. Isegi ooperipäevade ajal olnud kuulda, kuidas pimeduses põõsad ragisesid, kus peokleitides daamid ja ülikondades meesterahvad olid sunnitud oma ihuhädasid lahendama.

VISIITKAART: Kõige kehvemas seisus oli paraku lossipargi avalik käimla, mida peaksid külastama nii kuurortlinna saabunud daamid kui ka härrad.

“No kui häda on, tuleb see ju kuhugi teha!” ei mõista Saarte Häälega vestelnud kuressaarlane põõsasse pissijaid hukka, ent on häiritud vallavõimu suutmatusest kuurortlinnas inimlikke tualetitingimusi luua.

Artikli foto

Veendume meiegi, et tõepoolest – juba ust avades on õigem ots ringi keerata, sest koht haiseb kohutavalt ja nurgas on vaid üksainus räpane pott.

Artikli foto

Isetekkelisi avalikke tualette on peale lossipargi ja mänguväljaku põõsaste küll ja veel. “Tõllakuuri käik, Kapteni kõrtsi tagune, Slupi nurgas asuva maja tagune – sealt võib isegi rooja leida! –, aga kui maainimene ootab Tooma poe juures bussi ja tal on tualetti vaja minna, siis pole tõesti kuhugi minna peale selle nurgataguse,” räägib kohalik, pidades silmas, et kui muidu on vähemasti poodideski nende külastajatele WC-d, siis sealkandis ei ole kuhugi minna.

Artikli foto

Välisturistid olevat seevastu rahul, sest Saaremaal on asi siiski kõvasti paranenud.

“Kuressaares on WC-d olemas (küll tasulised), niisamuti mujal, kus giidituure teen, näiteks Kaalis on tasuline, Loona mõisa RMK-keskuses tasuta, kõige suurem valupunkt oli Sääre, nüüd on seal ka mure lahendatud, tualett võiks ainult kauem lahti olla,” arvab giid Hannela Heinmaa, kes enamasti koos saksakeelsete turistidega Saaremaal ringi seikleb. “Sakslased pigem kiidavad, kui puhas me saar on!” lisab ta.

Kommentaarid (1)
Tagasi üles