„Minu töö üks eesmärk oli olukorda kaardistada – leida põhjused, kuidas niiskus kirikute seintesse satub, kuidas see seal asetseb ja millist kahju võib tekitada,” kirjeldab Lembit Kurik. „Ja teine eesmärk oli leida niiskuse probleemile lahendused, mis oleksid võimalikult ökonoomsed. Ja arvestada tuli muidugi ka sellega, kuidas vältida vigu restaureerimisel.”
Suur töö, mida tehti põhitöö kõrvalt
Kurik räägib, et kirikud on niiskusele eriliselt vastuvõtlikud – need on vanad ehitised, paksude müüridega, nende katusepind on väga suur ja neid üldjuhul eriti ei köeta – mistõttu niiskus võib seintesse sattuda mitmel erineval moel. Mõõtmised näitasid, et pole haruldane, kui kirikutes on õhuniiskuse tase enam-vähem pidevalt 80%.
Niiskusega on just see häda, et satub see seintesse küllaltki kiiresti, seda sealt välja saada on seda aga palju keerulisem ja kõvasti rohkem aega võttev protsess. Ja nii võib niiskus mitte ainult kirikute müüre murendada, aga rikkuda ka seinamaalinguid ja muud väärtuslikku.
„Mõõtsin kirikuseintes olevat niiskust ning seejärel koostasin seintest ja neis sisalduvast niiskusest visualiseeritud kaardid, kus erinevate värvidega kujutatuna näha niiskuse levik neis,” räägib Kurik. „Niiskuse jaotuse järgi seintes saab paljudel juhtudel tuvastada, kus peitub niiskuse sinna sattumise allikas. Esimene asi probleemi vältimiseks on muidugi see, et katus tuleb korda teha.”
Olgu märgitud, et teadlased uurisid kirikuid oma põhitöö kõrvalt. Küll aga valmis kirikute niiskusuuringute käigus ka nii mõnigi teadusartikkel ja kuna projektides osalesid ka TalTechi ehitusvaldkonna tudengid, siis kaitsti neil teemadel ka mitmeid doktoritöid.
Kirikute uurimise teadlaste poolt algatas muinsuskaitseamet, kes püüab hoolitseda selle eest, et ajaloolised hooned ja arhitektuurimälestised, mida kirikud valdavalt ju on, ikka säiliksid ning hoitud oleksid ka neis olevad kultuuriväärtused. Töid rahastati mitmete projektide raames, muuhulgas tehti koostööd ka Põhjamaadega, sest eks sealmail ole kirikutel paljuski sarnased probleemid.
Lisaks tunnevad teadlaste töö vastu huvi restauraatorid.