RETROVIDEO ⟩ "Ei paremat pole kuskil maal, kui igal ajal Saaremaal!" ehk kui elektrijaamas oli välibassein

Andres Sepp
, Saarte Hääle tegevtoimetaja
Copy
Soe vesi tuli basseini kõrvalasuvast elektrijaama masinaruumist, kus soojenes diiselgeneraatoreid jahutades kuni 40 kraadini.
Soe vesi tuli basseini kõrvalasuvast elektrijaama masinaruumist, kus soojenes diiselgeneraatoreid jahutades kuni 40 kraadini. Foto: Kaader videost

"Kujutage ette seda, kui on sügis või talv, prožektorid valgustavad basseini, auravat vett, milline pilt see oli!" meenutab 1961. aasta kevadel tolleaegse Kingissepa elektrijaama hoovil avatud ujumisbasseini Norma Helde, kellest sai mitmekordne Eesti noorte ja täiskasvanute meister.

Saaremaa energeetikud oli Eestis pioneerid, sest ehkki juba enne sõda plaaniti Tallinnas elektrijaama juurde samasugust jahutusveega välibasseini, jäi see plaan katki.

Nii ületaski saarlaste ujumisbassein ka tolleaegse üleriigilise uudisekünnise Tallinnfilmi ringvaates Nõukogude Eesti 1/1962. Eesti Filmiarhiivi ja filmi tootja Tallinnfilmi tootjaõiguste omaniku Eesti Filmi Instituudi loal tegime kunagised kroonikakaadrid tehisintellekti abil värviliseks.

Kommentaarid
Copy
Tagasi üles