Skip to footer
Saada vihje

VIDEO Orissaare koolipoiss teeb jahisarve puhumises suurtele meestele silmad ette

Lääne-Virumaal Rutjal 12. –14. juulini toimunud jahimeeste ja kaitseliitlaste ühisel kokkutulekul võeti mõõtu ka jahisarve puhumises.

Just selles võitis kolmanda koha võistluse kõige noorem osaleja – 10 aastane Orissaare koolipoiss Uku Peeter Peedu, kes võitis publiku südamed. Kohalolijate väitel aplodeerisid talle püsti seistes nii kaasaelajad kui ka žüriiliikmed.

Kuidas nii noores eas sellise erakordse muusikainstrumendini jõuti ja kuidas see huvitav pill kõlab? Saarte Hääl käis Uku Peeter Peedul ja tema perel Laimjalas külas.

Artikli foto

Uku Peeter õpib Orissaare muusikakoolis metsasarve ja jahisarve, mängib jalgpalli ja käib vibu laskmas. Kui noore poisi graafikut vaadata, siis tundub, et temavanuste lemmiktegevuseks skrollimiseks aega ei jäägi. Kuid Uku Peeter naeratab arglikult ja tunnistab, et tegelikkuses jõuab ka seda viimast vahel teha.

Uku Peeter jõudis põneva hobi juurde tänu oma isale Teet Peedule, kes on Laimjala jahiseltsi esimees. Uku Peeter tutvustas, et jahisarvi on kahte erinevat suurust – suurem ja siis väiksem, millega harjutab ka Uku.

Artikli foto

Isa Teedu sõnul on metsasarv ja jahisarv väga keerulised pillid ja nende puhujaid vähe. "Jahisarve puhumine on jahikultuuri väga oluline osa. Jahisarve on poiss harjutanud vaid aastakese. Selle jahisarve, millega Uku harjutab, kinkisid Laimjala jahiseltsile soomlased. Sealt tekkis ka idee, et mis see pill niisama seinal nukrutseb, keegi võiks õppida seda mängima. Eks Eesti jahiseltsid on ka aastaid teinud tööd, et nooremat põlvkonda selleks välja õpetada," rääkis Teet Peedu.

Uku Peetri õpetajaks on Orissaare muusikakooli õpetaja Artur Müür. Metsasarv, millega harjutatakse, kuulub muusikakoolile.

Kust jahisarve ajalugu üldse algab? Isa Teet teab rääkida, et juba väga vanasti, kui mehed metsas jahil käisid, kasutati seda kommunikatsioonivahendina, et endast ja oma asukohast teistele märku anda. Ilmselt pärineb see pill Saksamaalt. Tänapäeval saavad jahimehed suhtlemiseks kasutada juba telefone, vilesid jm.

Uku Peeter tunnistas, et enne võistlust tuli jahisarve harjutada iga päev. Muusikakoolis kestavad tunnid nelikümmend minutit, see nõuab väga tugevat füüsist. Aga füüsis on Ukul hea, sest lisaks mainitud sarvedele mängib ta veel saksofoni. Lemmikpilliks peab Uku metsasarve. Järgmisena astub Uku metsasarvega Orissaare Brassi koosseisus üles 10. augustil toimuval Muhu jooksul.

Lisaks sellele, et Uku Peeter Peedu on andekas puhkpillide puhumises, krooniti ta hiljuti Pärnus toimunud võistlusel Saaremaa vibuklubi kooseisus U-13 poiste vaistuvibu Eesti meistriks.

Kommentaarid
Tagasi üles