80 aastat suurpõgenemisest ja 30 "valge laeva" tagasitulekust

Copy
SAARLANE BELGIAS: Kuressaares sündinud ja siit koos vanematega kaheaastasena lahkunud Ati Maripuu on terve elu elanud Belgias
SAARLANE BELGIAS: Kuressaares sündinud ja siit koos vanematega kaheaastasena lahkunud Ati Maripuu on terve elu elanud Belgias Foto: Lembit Michelson

Laupäevasel mereajaloo konverentsil kõneldi eestlaste põgenemisest punaterrori eest vabasse maailma 1944. aasta sügisel, aga ka esimeste ristluslaevade reisidest 1990-ndate alguses.

Eestlaste lahkumisest kodumaalt andsid ülevaate Saaremaa Muuseumi juhatuse liige Priit Kivi ning Lümanda kooli ajalooõpetaja ja merekultuuriseltsi Salava juht Urve Vakker.

Räägiti põgenemisega kaasnenud traagikast ning millised ohud põgenikke merel varitsesid. Kõik alused oma sihtpunkti ju ei jõudnudki. Osa laevu koos reisijatega hukkus pommitamise tagajärjel, osa sattus tormi küüsi.

Konverentsil osales 1942. aastal Kuressaares sündinud Ati Maripuu, kes paariaastaselt koos vanematega Roomassaarest Saksa kaubalaevaga Lapland Saksamaale viidi. Ati isa oli meremees ja töötas juba enne sõda Belgia laevadel. Kogu elu Belgias elanud Ati pole emakeelt unustanud, tema sõnul oli neil koduseks keeleks ikka eesti keel. Õde Aili töötab õpetajana ja Ati sõnul valdavad nad mõlemad viite keelt. Kuressaares peatub Ati isakodus, mis perele tagastatud.

Saarlaste hulgas "valge laevana" tuntud kruiisilaevast Baltic Star rääkis eelmise sajandi 90-ndail turismisektoris töötanud Vello Kiil. Baltic Star tegi oma esimesed reisid Veerele 1992. aastal. Vaatamata sellele, et üle 300 reisija mahutav laev ei saanud Veere sadama kai äärde silduda ja turistid tuli kuivale maale toimetada päästepaatidega, oli huvi Saaremaa vastu suur. 39 reisi ja 17 000 turisti hooaja jooksul ei olnud tollal mingi ime.

Nalja sai ka. Ükskord oli Tallinnast turiste teenindama tulnud giid sunnitud bussist lahkuma. "Meie külalised ei olnud temaga rahul ja piltlikult öeldes tõstsid ta bussist välja," rääkis Kiil.

Teine vahejuhtum oleks võinud rängemini lõppeda. "See oli õnnelik õnnetus. Buss sõitis kraavi külili ja vajus paremale poolele, kus olid reisijate uksed. Kõik turistid tuli seega bussijuhi uksest välja toimetada," meenutas Kiil.

Õnnetuse põhjuseks oli Tallinna firma bussijuhi "äritegevus". Mees müüs turistidele sõidu ajal viina, olles sellega nii hõivatud, et unustas roolikeeramise.

Tagasi üles