Skip to footer
Saada vihje

Soojafirma hakkab veelgi vähem õhku saastama

Kuressaare Soojuse Kalevi tänava kombijaamas valmib peagi suitsugaaside elektrifilter, tänu millele saab linnaõhk senisest veelgi puhtam.

Filtri rajamine tuli päevakorda atmosfääriõhu kaitse seaduse tõttu, mille Eesti võttis Euroopast üle. Keskmise võimsusega põletusseadmetele (kuni 50 MW) on kehtestatud õhusaaste piirväärtused, mille raamesse tootja peab mahtuma ja selleks tuleb ehitada puhastusseadmed.

Väiksematel katlamajadel on aega 2030. aastani, suurematel aga kukub tähtaeg selle aasta lõpus. Uusi põletusseadmeid ilma säärase süsteemita rajada enam ei lubata.

“See ei ole lihtsalt Euroopast tulenev tobe ja kallis kohustus, millena ta esialgu võib tunduda, vaid sellest on ikka päriselt kasu ka,” kinnitas ASi Kuressaare Soojus arendusjuht Tarmo Piipuu. “Oleme elektrifiltrit ühe väiksema katla juures kasutanud juba kaks aastat. Ja mõõtmistulemused on olnud väga head, olen ise näinud suitsukäigust võetavaid proove ja võin öelda, et filtrita ja filtriga võetud proovide vahe on tohutu,” lisas ta.

Soojatootmise mõttes muutub protsess natuke keerulisemaks ja elektrikulukamaks, aga samas mõne seadme vaates puhtamaks. Tarbijat hakkab enam kui 700 000 eurone investeering mõjutama paraku soojahinna kaudu. “See on üks väike osa meie hinnavalemis, mis on hetkel konkurentsiametis kooskõlastusel,” nentis Piipuu. Hinnatõusu võimalikku suurust ta täpsustada ei soovinud.

Elektrifilter on soojafirma tänavune suurim, kuid mitte ainus investeering. Jätkub soojatrasside uuendamine, mida toetab Keskkonnainvesteeringute Keskus (KIK), tuleval aastal on plaanis rekonstrueerida katlamaja akumulatsioonipaak ja suurendada selle mahtu 650 kuupmeetrini.

Hakkpuidumägede vahele paigutatud 400 kilovatise võimsusega päikesepark annab praegu vaid elektrit, kuid edaspidi on ka see plaanis panna soojusenergiat tootma, et firma tooteportfelli mitmekesistada.

Kuressaare Soojusel oli aastavahetuse seisuga Saaremaal 287 lepingulist kaugkütte klienti ja soojusvõrkudega ühendatud 397 hoonet. Sel nädalal kirjutasime Saarte Hääles, et Kuressaare Soojus plaanib ehitada uue büroohoone, mille rahastus tuleb omavahenditest. Lisaks vihjas soojafirma juht Ahti Puur, et konkurentsiametisse on esitatud hinnatõusu taotlus. Viimati tõstis firma toasooja hinda aasta tagasi oktoobris.

Kommentaarid
Tagasi üles