Saarlasest olümpiavõitja Voldemar Väli korraldas 1929. aastal Tallinnas maadluskursused, kuhu tuli ka noor sõdurpoiss Kristjan Trossmann (1935. aastast Palusalu). Füüsiliselt tugev, aga aeglane ja maadluses võhik.
Treener Voldemar Väli jõuab õpilasele Kristjan Palusalule järele
Ilmselt Väli õpetussõnadest indu saanud Palusalu tuli 1936. aastal kahekordseks olümpiavõitjaks ja selle suursündmuse tähistamiseks istutas Roomassaarest pärit spordihuviline Gustav Transtok oma kodu õuele tammepuu.
Sel laupäeval, 26. oktoobril saab Kuressaare spordihoone ette Voldemar Väli pronksskulptuur. Siis on Kuressaares kahe olümpiavõitja mälestus jäädvustatud ehk treener jõuab oma õpilasele järele.
Väli on meenutanud, et tema korraldatud maadluskursustele tuli üle saja poisi. Ilmselt mõjus ka see, et Väli oli selleks ajaks kahekordne Euroopa meister ja olümpiavõitja. Kes neist peale Palusalu veel tippmaadlejaks sai, pole täpsemalt teada. Aga Palusalus nägi ta potensiaali, sest jõudu ja sitkust oli selles sõdurpoisis piisavalt ning ta rääkis vähe, aga tegi palju.
Saatusekaaslased
Nendel kahel kuulsal maadlejal oli nii mõndagi ühist. Kumbki ei tahtnud Teises maailmasõjas Vene poolel võidelda ja mõlemad jõudsid maitsta ka vägagi karmi elu. Kui Välit poleks Tallinna sadamas ülesrivistatud tulevaste sõjameeste hulgast saadetud enne laevale minekut koos teise kaaslasega vett tooma, mida ära kasutades mehed tühja veetünniga põgenesid, siis ei oska arvata, mis temast sõjaväljal oleks saanud. Väli tütar Helga on meenutanud, et isa oli väga kaua aega teadmata kadunud.
Kristjan Palusalu, kes 1933–1940 töötas Tallinna vanglas vangivalvurina, mobiliseeriti 1941. aasta suvel Punaarmeesse ja saadeti ligi 200-mehelise eestlaste rühmaga Vene NFSV-sse Kotlasesse tööpataljoni, hiljem sealt edasi Krasnoborski linna. Pärast põgenemiskatset määrati talle 18. septembril 1941 esialgu surmanuhtlus, mis asendati Karjala rindele eesliinile saatmisega.
31. oktoobri õhtul 1941, pool tundi pärast rindele jõudmist, põgenes ta koos kahe kaaslasega üle rindejoone Soome poolele. Vangivõetud Palusalu tundis ära soome võimleja Heikki Savolainen, kes oli sõja ajal rindehaigla peaarst, seetõttu oli vastuvõtt väga sõbralik. 1. jaanuaril 1942 saabus Palusalu koos teiste Soome rinnetel vangi langenutega tagasi Tallinna. Ülejäänud sõjaaja veetis ta oma Kungla talus Pillapalu külas Harjumaal.
Aga nõukogude kord ei andestanud Palusalule, 12. jaanuarist 1945 kuni 29. augustini 1946 istus ta Patarei vanglas, sealsamas, kus oli ise vangivalvurina töötanud. Õnneks pääses ta siiski kergelt, süüdistus "kodumaa reetmises" tühistati ning ta vabanes süüdistust saamata. Voldemar Välil õnnestus aga 12. septembril 1944 Hiiumaa kaudu Rootsi põgeneda.
Eesti mehe võrdkuju
Skulptor Mati Karmin, kes tegi Voldemar Väli pronksskulptuuri, pole rahul sellega, et Kristjan Palusalule pole seni väärikat kuju püstitatud. 2009. aastal pandi küll Tallinnas Juhkentali tänava äärde talle graniidist kuju, aga...
"Kui otsida eesti mehe võrdkuju, siis on selleks Kristjan Palusalu. Tema väärib midagi suuremat. Viis aastat tagasi korraldati küll konkurss selle kuulsa spordimehe väärikaks mälestuseks, mina osalesin ka koos 12 skulptoriga ja võitsin konkursi, aga töö on senini tegemata. Tegelikult ei meeldinud mulle see, et kuju taheti püstitada Tallinna vangla ette," rääkis Karmin.
Tema teada alla poole ideedest jäävadki teostamata, seepärast kiitis ta saarlasi, kes on võtnud oma spordisangari mälestuse jäädvustamist väga tõsiselt ja annetanud Väli skulptuuri püstitamiseks üle 80 000 euro.
Siit veel üleskutse: kes on mõelnud Väli skulptuuri toetada, siis nüüd on küll viimane aeg seda teha. Üsna vähe on veel käibemaksu osast puudu. MTÜ Väli Fondi konto number Swedbankis on EE812200221081009016 ja märgusõnaks "Skulptuur".
Hiljutised annetajad:
Risto Vaet, Riivo Kuivjõgi, Ainer Tiitson, Reinis Saar, Toivo Lempu, Mikk Tuisk, Martin Kaus, Hannes Sepp, Hiie Kaasikmäe-Kuivjõgi, Aare Lehtsi, Kalle Kreis, Jaanika Tiitson, Harald Torn, Catherine Raudvere, Priit Randpõld, Kadri ja Priit Jõgi, Raili Nõgu, Jaan Lember, Leeni Uljas, Taivu Uljas, Tõnis Toompuu, Vilma Rauniste, Viljar Rauniste, Helen Medri, Gelia Medri-Mänd, Ene Tõru, Rein Tõru, Meelis Sepp, Lydia Kivi, Fred Siimpoeg, Tiit Sõber, Meelis Aaslaid, Tiiu Haavik, Edgar Haavik, Henry Ots, Heigo Suuster, Sven Prei, Taneli Leivat, Kersti Aru, Tanel Tang, Muhu Veinitalu, Ants Ilmjärv, Marliin Haamer, Tiit Lääne ja Tiit Karuks.