P, 10.12.2023

700 000 EUROT: Kristjan Rahu rajas saarlaste toetusfondi

Kertu Kalmus
, Saarte Hääle vanemtoimetaja
Copy
SÜSTEEMSELT TOETAMA: Kristjan Rahu on ka varem Saaremaalt pärit algatusi toetanud, kuid nüüdseks tundus aeg olevat küps muuta see tegevus süsteemsemaks.
SÜSTEEMSELT TOETAMA: Kristjan Rahu on ka varem Saaremaalt pärit algatusi toetanud, kuid nüüdseks tundus aeg olevat küps muuta see tegevus süsteemsemaks. Foto: Jake Farra
  • 100 000 eurot aastas ei ole kindlasti rahastuse lagi.
  • MTÜ juhatusse kuuluvad lisaks Kristjan Rahule Erich Teigamägi ja Meelis Kubits.

Saaremaalt pärit suurettevõtja Kristjan Rahu annetab Saaremaaga seotud kultuuri- ja sotsiaalprojektide toetuseks 700 000 eurot.

Ettevõtja Kristjan Rahu asutas mittetulundusühingu Vöimalus, mis annab kalendriaasta jooksul välja 100 000 euro ulatuses toetusi. Heategevusliku algatuse juriidiline vorm on mittetulundusühing ja selle planeeritavaks eluajaks on kavandatud vähemalt seitse aastat. See on periood, mil Rahu tagab isiklikult fondi rahastuse. Uute annetajate lisandumisel kasvab ka toetuste maht. 100 000 aastas ei ole kindlasti rahastuse lagi.

MTÜ toetajate ring saab olema aga avatud ja sellega on võimalik liituda teistelgi võimalikel annetajatel. “See on esimene seeme. Ideaalis võiks Vöimaluse annetajate ring olla laiapõhjaline ja tegevusperiood pikk,” ütles Rahu. Ta avaldas lootust, et fondi panustajaid tuleb ajapikku juurde ja asi jääb püsima pikemalt kui seitse aastat.

Rahu sõnul on mõte Saaremaaga seotud fondi loomisest ammune. “Olen ka varem Saaremaalt pärit algatusi jõudumööda toetanud, kuid nüüdseks tundus aeg olevat küps, et muuta see tegevus süsteemsemaks ja eesmärgipärasemaks,” kõneles ta. “On näha olnud, et vaja oleks struktuursemat lähenemist ja ka teiste inimeste vaadet asjadele. Iga asi ei ole alati abikõlbulik ja kogu abi ei saa alati anda ka. Selle jaoks on fondil juhatus ja tegevjuht, et häid otsuseid teha,” selgitas Rahu. “Loodame, et fond hakkab kenasti elama.”

Fondi fookus on tema sõnul Saaremaaga seotud kultuuri- ja sotsiaalprojektide kaasfinantseerimine. Selle eelduseks on aktiivsete inimeste olemasolu, kes on ise valmis panustama ja kel on ette näidata ka selge plaan, kuidas ühisest asjast võiks Saaremaale tulu tõusta.

Iga asi ei ole alati abikõlbulik ja kogu abi ei saa alati anda ka.

- Kristjan Rahu

“Tulu on suhteline mõiste, mistõttu julgustame kindlasti MTÜ-ga ühendust võtma,” ütles Rahu. “Kui on näiteks taidluse või haridusega seotud projekte, millele vastav seltsing või organisatsioon eelarvelistest vahenditest toetust ei saa, võib proovida meie poole pöörduda. Eks ta ongi mõeldud jätkusuutliku elu edendamiseks.”

Välistatud on aga eraelulise toetuse küsimised. Kindlasti võib ette tulla erandeid, aga küsijaid on üldjuhul palju ja kõiki toetada ei jõua.

Kristjan Rahu sõnul on tegemist eraalgatusega, millel puudub poliitiline mõõde. “Sellele vaatamata tahan öelda, et oleme Vöimaluse asutamisel vallarahvaga nõu pidanud,” tunnistas ta. “Vallavanem Madis Kallas teeb Saaremaal asja hingega ja meie jaoks on see kindlasti üks argument, et vallaga on selle missiooni osas üksteisemõistmine,” märkis Rahu.

MTÜ Vöimalus juhatusse kuuluvad lisaks Kristjan Rahule Erich Teigamägi ja Meelis Kubits. Kõik kolm juhatuse liiget on Saaremaa juurtega. MTÜ tegevjuht on Coop Panga Lääne-Eesti piirkonnajuht Merit Trei.

“Tegemist on heade sõpradega, kellele heategevus ja ühiskonda tagasipanustamine ei ole võõrad mõisted. Ühtlasi oleme rõõmsad, et Merit nõustus MTÜ igapäevast majapidamist korras hoidma,” lausus Rahu.

Kristjan Rahu on energiakontserni Utilitas asutaja. Möödunud aasta lõpus müüs Rahu ettevõtte enamusosaluse. Ta on paljude muude algatuste kõrval ka vähiravifondi Kingitud Elu nõukogu liige ning paigutas sinna kunagi ka algkapitali.

Erich Teigamägi on pikaajaline Eesti kergejõustikuliidu president. Kommunikatsioonibüroo Corpore partner Meelis Kubits on aga viimastel aastatel lisaks põhitööle edendanud vabatahtlikku kultuuridiplomaatiat.

Saaremaa Fond kasvab

Praegu maakonna edukamaid olümpiaadidel osalevaid õpilasi rahaliselt toetav Saaremaa Fond on aastatega kasvanud ja võib edaspidi otsida uusi võimalusi stipendiumide maksmiseks.

Fondi üks asutaja Jüri Saar kinnitas Saarte Häälele, et raha ei ole vaatamata iga-aastastele väljamaksetele vähenenud, vaid hoopis kasvanud. 

Saaremaa Fondi asutasid 2001. aastal Peeter Palu, Jüri Saar ja Vjatšeslav Leedo heategevuslikul eesmärgil. Iga osaleja paigutas ettevõtmisse 100 000 krooni (6400 eurot). Mulluse majandusaasta aruande järgi oli fondi sihtkapital 59 132 eurot ja fondil varasid 119 722 euro väärtuses ehk asutamisega võrreldes on fondi maht enam kui kuuekordistunud.

Juba saab taotlusi esitada!

Taotlusi fondist toetuse saamiseks on võimalik esitada aadressil voimalus@voimalus.org. MTÜ juhatus vaatab neid läbi kaks korda aastas ja esimesed taotlused saab esitada kuni käesoleva aasta 1. juunini. Esimesed väljamaksed tehakse sealt edasi paari nädala jooksul. Teine taotlusvoor jääb ilmselt sügisesse-talve.

Kommentaarid
Copy

Märksõnad

Tagasi üles