P, 3.12.2023

SÜG-i õpilased teadustööde konkursil üliedukad

Facebook
Comments
MARTIN VESBERGI uurimus annab huvitava pildi Saaremaalt pärit sookurgede rände-eelistustest.
MARTIN VESBERGI uurimus annab huvitava pildi Saaremaalt pärit sookurgede rände-eelistustest. Foto: Eesti Teadusagentuur

Saaremaa ühisgümnaasiumi ja Aste põhikooli õpilased tõid eile Tartus toimunud õpilaste teadustööde tunnustusürituselt põhikooli astmes kaks esimest, ühe teise ja ühe kolmanda koha preemia, kusjuures kõikide tööde juures on juhendaja olnud Inge Vahter.

Eesti teadusagentuuri korraldusel toimus Tartus Eesti Rahva Muuseumis 16.–17. aprillil õpilaste teadusfestival, mille raames tunnustati ka õpilaste teadustööde riikliku konkursi parimaid autoreid ja juhendajaid.

Põhikooli astmes hinnati esimese preemia (850 euro) vääriliseks Kennet Puiestee (SÜG) töö ökolõksudest rahvuspargis ja Martin Vesbergi (SÜG) uurimus sookure Saaremaa asurkonna rändekäitumisest. Teise preemia (550 eurot) sai Cathrin Benita Poopuu (SÜG) uurimus puukide kantavatest haigustest ning kolmanda preemia (350 eurot) Kristo Kakkumi (Aste põhikool) ja Artur Medri (SÜG) töö tuulegeneraatorite mõjust vihmaussidele.

Esimese preemia saanud tööde juhendajaid premeeriti 750 euroga.

Õpilaste edu üle siirast heameelt tundev SÜG-i bioloogiaõpetaja Inge Vahter ütles vahetult pärast auhindade kätteandmist Kadi raadiole, et oluline on kindlasti Cathrin Benita Poopuu töö, mis näitab, kui palju on puukidel tegelikult ohtlikke haigusetekitajaid. Samuti on tähelepanuväärne Kennet Puiestee uurimus nn ökolõksudest. “Neid on nii palju ja kohalikud inimesedki ei oska nende peale tulla,” lausus ta, lisades, et tegelikult on tublid kõik tunnustuse saanud uurijad.

KENNET PUIESTEE töö Vilsandi rahvuspargis asuvatest mahajäetud kaevudest, keldritest, korstnatest ja teistest nn ökolõksudest vaatab kaitsealale uudse nurga alt.
KENNET PUIESTEE töö Vilsandi rahvuspargis asuvatest mahajäetud kaevudest, keldritest, korstnatest ja teistest nn ökolõksudest vaatab kaitsealale uudse nurga alt. Foto: Eesti Teadusagentuur

Uurimistööde teemade leidmise kohta ütles Vahter, et silmad tuleb kogu aeg lahti hoida ja hästi palju põnevaid teemasid leiab lihtsalt meedia kaudu. “Eks need vihmaussid, ökolõksud, puugid ja sookured – neist mõnda olen mitu aastat endas kandnud, aga ühel hetkel saab asja nii palju, et on võimalik juba ära teha. Ja siis tuleb leida tore laps, kes selle ära teeb. Igaühte ei julge usaldada,” rääkis ta.

Tööde tulevikust rääkides märkis Vahter, et need jõuavad mingil hetkel teaduskogumikesse, samuti kutsutakse autoreid neid ka erinevatesse kohtadesse tutvustama.

Saarlaste tunnustused 18. õpilaste teadustööde riiklikul konkursil

I preemia (850 eurot)

Kennet Puiestee (SÜG) “Vanad taluasemed: Pärandkultuuriväärtused või ökolõksud. Võimalikud ökolõksud Vilsandi rahvuspargis ja selle lähiümbruses”. Juhendaja Inge Vahter.

Martin Vesberg (SÜG) “Sookure (Grus grus) Saaremaa asurkonna rändekäitumine”. Juhendajad Inge Vahter ja Ivar Ojaste.

II preemia (550 eurot)

Cathrin Benita Poopuu (SÜG) “Puugid: bioloogia, levik Saare maakonnas ning nende poolt levitatavad haigused”. Juhendajad Inge Vahter ja Julia Geller.

III preemia (350 eurot)

Kristo Kakkum (Aste PK) ja Artur Medri (SÜG) “Tuulegeneraatorite võimalik mõju vihmaussikooslustele Saaremaal Sikassaare poldrialal”. Juhendajad Inge Vahter ja Ülle Soom.

Eripreemiad

KESKKONNAMINISTEERIUMI ERIAUHIND – Kenneth Puiestee (SÜG) “Vanad taluasemed: pärandkultuuriväärtused või ökolõksud. Võimalikud ökolõksud Vilsandi rahvuspargis ja selle lähiümbruses”.

MAAELUMINISTEERIUMI ERIAUHIND – Melania Mägi ja Hanna Ellermaa (Aste PK) “Kas taimed on tõesti ohtlikud? Õpilaste ja täiskasvanute vastuste põhjal”. Juhendajad Ülle Soom ja Maie Meius – Melania Mägi ja Hanna Ellermaa töö juhendamise eest. 

EESTI TEADUSTE AKADEEMIA ERIAUHIND – Cathrin Benita Poopuu (SÜG) “Puugid: bioloogia, levik Saare maakonnas ning nende poolt levitatavad haigused”.Juhendajad Inge Vahter ja Julia Geller – Cathrin Benita Poopuu töö juhendamise eest.

EESTI MAAÜLIKOOLI ERIAUHIND – Artur Medri ja Kristo Kakkum (Aste PK) “Tuulegeneraatorite võimalik mõju vihmaussikooslustele Saaremaal Sikassaare poldrialal”. Juhendajad Inge Vahter ja Ülle Soom – Artur Medri ja Kristo Kakkumi töö juhendamise eest.

EESTI LOODUSMUUSEUMI ERIAUHIND – Juhan Tuulik (Lümanda PK) “Taimekoosluste muutumine kinnikasvanud puisniidul”. 

Allikas: Eesti Teadusagentuur

Facebook
Comments

Märksõnad

Tagasi üles