Saada vihje

Suur Tõll saab saja, SMK 20-aastaseks

Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.

Tänavu kadripäeval saab Saaremaa merekultuuri selts 20-aastaseks. Selleks tähtpäevaks kavandab selts välja anda raamatu, milles kirjas seltsi asutamise lugu ja kahekümne tegevusaasta ettevõtmised.

Märtsikuu koosolekul on aga teemaks juubilar Suur Tõll. Just selle mütoloogilise Saaremaa vägilase nimega ristitud aurik-jäämurdja on jõudnud auväärsesse ikka. Suur Tõll ehitati 1914. aastal Stettinis Saksamaal Vulcan-Werke tehases. Kümmekonna aasta jooksul pärast veeskamist oli Suur Tõll tehniliselt täiuslikem jäämurdja maailmas. Praegu Tallinna Lennusadamas seisev Eesti meremuuseumile kuuluv Suur Tõll on ainus algsel kujul säilinud ajalooline jäämurdja maailmas, mida huvilised uudistada saavad.

Saja-aastase vanakese elutee on olnud keeruline. 75,6 meetri pikkune kolme aurumasinaga laev kandis algaastail nime Tsar Mihhail Feodorovitš, alates 1917. aastast sai aluse nimeks Volõnets, 1918. aastal ristiti jäämurdja Wäinämöineniks, nelja aasta pärast panid eestlased laevale nimeks Suur Tõll. 1941. aastal Nõukogude meremeestele see nimi ei kõlvanud. Taas sai jäämurdjast Volõnets. 1988. aastal ristiti 74-aastane alus uuesti Suur Tõlluks.

Sellel aastal jätkavad Saaremaa merekultuuri seltsi liikmed Kuressaares oma maja korrastamist. Ees terendavad mitmed huvireisid ja ühisüritused, sealhulgas seltsi 20. sünnipäeva väärikas tähistamine.

Möödunud aasta tegemistest rääkides rõhutas seltsi esimees Rein Sepp laupäeval toimunud üldkoosolekul ennekõike Albert Uustulndi mälestuseks püstitatava monumendi konkursi õnnestumist ja seltsile oma maja saamist. Laupäeval valiti seltsi juhatusse tagasi Rein Sepp ja Valdur Lind.

Tegus aasta jäi seljataha Lääne-Saaremaal tegutseval Salava seltsil. Ühenduse eestvedaja Urve Vakker andis aasta tegemistest põhjaliku ja täpse ülevaate. Salava kaalukam sündmus on kindlasti aasta merelise teo väljakuulutamine. Mullu võitis tiitli Tall Ships Race Regatta jahtide Saaremaa sadamatesse jõudmine.

Traditsiooniks on Salaval kujunenud kooliõpilastele mereliste ametite ja paikade tutvustamine. Igal aastal tutvuvad seltsi liikmed ka mõne põnevama paigaga oma kodusaarel. Möödunud aastal huvitusid salavalased Mustjala valla merelistest objektidest.

Kommentaarid
Tagasi üles