P, 4.06.2023

VANA KULD ⟩ Trikoloori heiskamine viis saarlase Olevi ja kolm tema sõpra vangimajja

Lugu ilmus Saarte Hääles veebruaris 2017
Mehis Tulk
Facebook Twitter
Comments
VANAISA PÄRAND: Olev Tiitson on end Saaremaale uuesti sisse kirjutanud ja toimetab vanaisa talus Ratlas. Siit on pärit ka tema rahvuslik meel, mis tõukas noort meest ka lipu heiskamisele Tartu toomkiriku katusel.
MAANUS MASING
VANAISA PÄRAND: Olev Tiitson on end Saaremaale uuesti sisse kirjutanud ja toimetab vanaisa talus Ratlas. Siit on pärit ka tema rahvuslik meel, mis tõukas noort meest ka lipu heiskamisele Tartu toomkiriku katusel. MAANUS MASING Foto: Saarte Hääl

Saaremaa poiss Olev Tiitson oli üks neljast noormehest, kes 1980. aastal Eesti Vabariigi aastapäeval Tartus Toomemäel sinimustvalge rahvuslipu heiskas. Sama päeva õhtuks istus ta koos kaaslastega juba arestikambris. Vaba mehena nägi ta päikest alles poolteist aastat hiljem.

24. veebruaril 1980 säras ärkava Tartu kohal imeilus päikeseline talvehommik. Tavapäraseid tööle ruttajaid tänavatel ei olnud, kuna tegu oli pühapäevaga, küll aga hakkasid inimesed liikuma valimisjaoskondade poole. Toimusid Eesti NSV ülemnõukogu ja kohalike nõukogude rahvasaadikute valimised.

Miilitsa- ja julgeolekumeestel seisis ees täistööpäev. Ennekõike sellepärast, et tegu oli daatumiga, mille puhul kippusid erinevad natsionalistlikult meelestatud tegelased järjekindlalt korda saatma selgelt nõukogudevastaseid või siis ülimalt kaheldava sisuga tempe, mida oli raske sobitada nõukogulike kõlblusnormide raamidesse.

Facebook Twitter
Comments

Märksõnad

Tagasi üles