Päästjate maksmata arved kütavad jahisadamas kirgi (1)

Raul Vinni
, ajakirjanik
Copy
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
SAAREMAA MERISPORDI SELTS ei pea õigeks, et keegi tarbib teenuseid Saaremaa noorte purjetamiskooli arvelt. Fotol sadamas majandava Kuressaare Jahisadam OÜ juhatuse liige Margus Männik.
SAAREMAA MERISPORDI SELTS ei pea õigeks, et keegi tarbib teenuseid Saaremaa noorte purjetamiskooli arvelt. Fotol sadamas majandava Kuressaare Jahisadam OÜ juhatuse liige Margus Männik. Foto: Irina Mägi/Saarte Hääle arhiiv

Kuressaare jahisadamat haldav Saaremaa Merispordi Selts (SMS) heidab Saaremaa Vabatahtlikule merepääste Seltsile (SVMS) ette arvete mittetasumist ja sadamakorra rikkumist.

SMS pöördus murega Saaremaa vallavalitsuse poole, kes on sadama omanik ja lubab päästjatel sadamas ühte ruumi kasutada. Ülejäänud sadam on lepinguga aastani 2022 SMS-i hallata. Selleks on selts loonud osaühingu Kuressaare Jahisadam. Purjetajad on oma sõnul päästjatega lahenduse leidmiseks korduvalt kontakti otsinud, kuid tulemusteta. Seega näeb SMS, et kuna vallal ja päästjatel on omakorda sadama osas leping sõlmitud, peavadki nemad olukorra lahendama.

474 eurot

“Oleme korduvalt püüdnud organisatsiooni juhtkonna liikmetega ühendust saada, aga tulutult,” teatas vallavalitsusele purjetajate kommodoor Priit Kuusk. Jutt käib kokku 474 euro ja 34 sendi suurustest arvetest elektri,  kaitasu ning aluse hoiustamise eest. Kuuse sõnul ei pea SMS õigeks, et keegi  tarbib teenuseid Saaremaa noorte purjetamiskooli arvelt.

Merepäästjate juhatuse esimehe Maidu Lempu sõnul on uskumatu, et üks merega seotud organisatsioon ehk SMS püüab teise merega seotud organisatsiooni pealt raha teenida. 

Esiteks ei küsita kuskil Eestis vabatahtlike merepäästjate käest sadamatasusid. Ka SVMS ei ole pidanud neid seni kuskil maksma. Teiseks on Lempu sõnul selgusetu, mille alusel Kuressaare Jahisadam OÜ arveid esitab. Päästjatel on leping sadama omaniku ehk vallaga ja puudub info lepingutingimuste muutmisest.

Enne vallale saadetud kirja on vaidluspooled pidanud pikalt kirjavahetust, Lempu sõnul on nad samuti lahendusi pakkunud, kuid teine osapool ei ole koostööaldis. “Uskumatu on ähvarduskiri, kus lubati SVMS-i merepäästealus teisaldada, kui peaksime aluse sadamakai külge kinnitama,” tõi Maidu Lempu välja ühe osa kirjavahetusest.

Kuressaare Jahisadam OÜ juhatuse liige Margus Männik kinnitas Saarte Häälele, et selline sõnum tõepoolest saadeti, kuid eelnes korduv meeldetuletus arvete tasumise kohta. Merepäästjatega on toimunud vaid üks kohtumine aasta tagasi, mis lõppes Männiku sõnul sellega, et Lempu läks poole jutu pealt head aega ütlemata minema. Ülejäänud SVMS-i esindajad järgnesid talle.

Männik ütles, et hea tahte märgiks panid nad siiski päästjate lipu sadamasse lehvima ega võtnud midagi ette. “Midagi pole muutunud,” nentis Männik. Päästjate juht Lempu teatas nüüd, et ei tea arvetest midagi.

Männiku sõnul on päästjatele selgitatud, et rikkumiste alla käib näiteks see, kui selts on jätnud teavitamata, kui suurt alust ja kui kaua nad sadamas hoida soovivad. Merepääste juhatus on saanud selle kohta sadamast kümmekond e-kirja, mis on kõik jäänud vastuseta.

Vald asub lepitama

SVMS kasutab jahtklubi teisel korrusel asuvat  23,5m² suurust pinda merepäästekeskuse pidamiseks ja sellega seonduvate teenuste osutamiseks. Kasutamiseks on sõlmitud Kuressaare linnavalitsusega tähtajatu üürileping. Päästjate esindaja Maidu Lempu nentis, et sadama kasutamine nende poolt ja leping vallaga ongi tõlgendamise küsimus.

Margus Männiku sõnul esitavad nemad arveid teenuse tarbijale. Kui sellel on omanikuga mingid teised maksmise või kasutamise kokkulepped, edastavad päästjad arve sinna, kuhu vaja. Sadama haldajal ei ole vahet, kes tarbitud teenuste eest maksab. 

Saaremaa abivallavanem Jüri Linde ütles, et järgmisel nädalal üritatakse mõlema osapoolega kokkuleppele jõuda. Ruumide kasutamise lepingut päästjatega vallavalitsus lõpetada ei kavatse, sest peab vabatahtlikku merepäästet oluliseks ja soovib, et nad jätkaks oma tegevust jahisadamas.

Tagasi üles