Päästja tapjat ootab kuni 15 aastat trellide taga
Lisatud video!

Jaan Palul tuleb vanglas veeta kuni 15 aastat, kui kohus ta Kuressaare kesklinnas detsembris toimepandud tapmise eest süüdi mõistab.

Jaan Palu

FOTO: SH

Prokuratuur saatis 33-aastasele saarlasele Saaremaa eelmise aasta rängima kuriteo eest esitatud süüdistuse eile Kuressaare kohtumajja.

Selgub, et 8. detsembri öösel Kuressaares Kodulinna lokaali ees ja paarkümmend minutit hiljem Royal Gentelmens Club´i kõrval lasi mees noa käiku alkoholi- ja narkouimas olles. 

“Süüdistatav on tunnistanud esimest episoodi, tapmise osas on ta ütluste andmisest keeldunud,” ütles ringkonnaprokurör Rainer Amur

Esimesele pussitamisele eelnes rünnak pudeli, käte ja jalgadega. Ohver sai küll eluohtlikke vigastusi, kuid seljas olnud jope päästis halvimast. 

Striptiisiklubi perenaisega katkise akna pärast tekkinud sõnavahetus sai aga saatuslikuks naist kaitsma asunud päästeametnik Sulev Kallavusele. Ohver oli samal õhtul ja ööl pereringis tähistamas oma 52. sünnipäeva. Jaan Palu lõi teda kõigepealt rusika, seejärel lahtikäiva taskunoaga. Palu peeti kinni 8. detsembri varahommikul Olerexi tanklasse sisenemisel.

Rainer Amur märkis, et esialgu võeti vahi alla ka süüdistatavaga kaasas olnud 31-aastane mees, kuid uurimise käigus sai selgeks, et tema rünnakutes ei osalenud ning ta vabastati 20. detsembril.

Lisaks süüdistab prokuratuur Jaan Palu narkootiliste ainete ja laskemoona ebaseaduslikus käitlemises. Nimelt kontrollis politseipatrull 23. septembril Tallinnas pargitud sõidukit, mille juhikohal istus narkojoobe tunnustega Jaan Palu.

Tema autost leiti sünteetilise narkootikume korgijooki ja metamfetamiini koguses, millest piisanuks joobe tekitamiseks ligi 40 inimesele. Peale selle leiti autost üle 200 tulirelvapadruni. 

Prokuratuur saatis tapmissüüdistuse kohtusse üldmenetluses. Tapmise puhul ei ole seaduses ette nähtud võimalust süüdistatava ja prokuratuuri kokkuleppeks karistuse osas. See tähendab, et kohtunik määrab kõikide süüks pandavate kuritegude eest eraldi karistuse, kuid kõik need kokku ei saa ületada rohkem kui 15 aastat vangistust.

Enne 8. detsembri juhtumit oli Jaan Palu viimati kohtu all eelmise aasta oktoobris varguse eest, kuid varem on teda korduvalt karistatud erinevate vägivallakuritegude eest. 

Kuressaare baarides oli talle seatud külastuskeeld pärast 2014. aasta veebruaris-märtsis toimunud juhtumeid. Veebruaris oli ta Kodulinna lokaalis pidutsemas, kui läks riidu Tallinnast pärit kuritegeliku taustaga tuttavaga. “Ta provotseeris mind sõnaliselt ja tõukas laua taga istudes,” tunnistas Palu hiljem politseis ülekuulamisel. Järgnes kättemaks: “Lõin teda noaga neljal korral. Tegemist oli sihitud löökidega. Torkasin noaga õlga. Kaks korda tõmbasin noaga üle rinna ja viimane tõmme läks üle näo.” 

Seejärel mees lahkus baarist ja viska noa enda sõnul Tori jõkke. Kuu aega hiljem ähvardas ta klubis Privilege noaga turvatöötajat ja veidi hiljem Vaekoja pubis teda kinni pidama tulnud politseiametnikku. 

Nende tegude eest mõistis Kuressaare kohtumaja talle kokku kaks aastat, kuus kuud ja neliteist päeva reaalset vangistust.

Eelmise aasta tapmise arutamine algab tõenäoliselt sügisel, täpsemad detailid pannakse paika lähema paari nädala jooksul toimuval eelistungil. 

Tagasi üles