KAAREL KASEMETS 75 - Mees, kes valutab südant kodusaare arengu pärast

EHITUSTANDRIL: Aeg-ajalt jalutab Kaarel Kasemets Kuressaare kesklinnas. Elupõlise ehitusspetsina oskab ta tööde käiku hinnata.

FOTO: Aare Laine/Saarte Hääl

Täna 75-aastaseks saav Karida küla mees Kaarel Kasemets, erialalt ehitusinsener, endine riigiametnik ja ehitusjuht, jälgib Saaremaa valla arengut ja Kuressaare linnas toimuvat terasel pilgul.

Mõnigi asi valla, sealhulgas Kuressaare linna arengustrateegias, hakkab kogenud ehitusspetsialistile vastu. Alles hiljaaegu võttis ta sõna Saarte Hääle veergudel, kirjutades ebasõbralikust linnaehitusest. Arvamuslugudes on ta esile toonud kitsaskohti mujaltki.

Tallinnas sündinud ja lapsena Viimsi poolsaarel elanud Kaarel jätkas kooliteed IV klassi poisina Keavas, kuhu tema ema koolidirektoriks suunati. Keskkooli lõpetas ta Raplas. Lennukaaslastega kohtumine  terendab nüüdsel saarlasel ees Viljandi folgil. “Kõigil meil on sel aastal ümmargune tähtpäev. Folgimelus on tore taas kokku saada,” mõtiskleb Kasemets.

Ehitusinseneri diplomi sai Kaarel Tallinna polütehnilisest instituudist. “Mind suunati Pärnu KEK-i, kuhu ka ise tahtsin minna. Seal oli juhatajaks noor ja tark Jaan Kabin. Pärnus ei saanud väga kaua olla, kuna tehti pakkumine Tartu KEK-i juhtima minna. Taaralinnas olin seitse aastat ja sealt kutsuti mind Saaremaale dolomiiditööstust juhtima. Sellest ma aga loobusin ja minust sai remondi- ja ehitusvalitsuse peainsener,” räägib Kasemets saarele tulekust.

REV-ist kutsuti Kasemets rajooni agrotööstuskoondisesse kapitaalehituse osakonna juhatajaks. Seal töötas ta kuni asutuse likvideerimiseni. Tööta ei jäänud ta siiski. Maavalitsusse (rajooni täitevkomiteesse) oli vaja ehitusinspektorit. Sinna ta tööle läkski. 12 aastat tagasi otsustas maavalitsuse arengu- ja planeeringuosakonna peaspetsialist Kasemets kaadripoliitikat aluseks võttes riigitööst loobuda. Kümme aastat tegeles Kaarel Kasemets ehitiste järelevalvega firmas Ösel Consulting.

Juubilar on ka aktiivne spordimees. Üks tema lemmikala oli klassikaline tõstmine. Kuressaare raskejõustikumajas rekonstrueeriti tema ja treener Toomas Kasemaa initsiatiivil tõstjate treeningruume, ehitati majja saun. “Käisime siinsete tõstjatega võistlemas Soomes Tammisaaris ja Rootsis Gotlandi saarel. Meie esindus oli võidukas,” meenutab Kasemets.

Tartu suusamaratoni on ta seitse korda läbi sõitnud, Tartu rattarallil osalenud neli korda. Tulemustega on mees ise rahule jäänud.

Kohtunikuna on ta tegutsenud nii tõstevõistlustel kui ka lauatennisevõistlustel.

Talisuplus pole talle samuti võõras. Hommikuti meres ujumas käib ta siiani. “Karida küla alla pole merd veel toodud. Kui aga linnas korteris ööbin, on mul mereni lühike maa minna,” mainib spordimees.

Käsitöömeister on ta samuti. Kaarli tehtud korvid on pilkupüüdvad. Veel on ta kirglik korilane ja kalamees. Nurmenukud on tal nopitud ja kaseurvad kogutud. Põdrakanepi, seente ja metsamarjade valmimist annab veel oodata.

“Pensionärina naudin ma igat päeva ja tundi. Sünnipäevale tulevad ikka sõbrad ja sugulased. Istume, ajame mõnusat juttu,” ütleb sünnipäevalaps.

Kaarlil on poeg ja tütar ning kasutütar. Vanaisa on ta kümnele lapselapsele.

Saarte Hääl ja Kadi raadio soovivad tegusale mehele erku meelt ja teravat sulge.

Tagasi üles