Rohkem kui 100 jahist koosneva eskaadri saatel alustas eile Roomassaarest teed jahtlaev Admiral Bellingshausen, et 28. jaanuaril 2020 jõuda sihtkohta Antarktikas.
Eile hommikul Roomassaarest lahkudes vahis olnud tüürimees Priit Kuusk vaatab Saarte Hääle palve peale, et Antarktikas asuva sihtkohani on minna ligikaudu 10 000 miili.
Roomaasaarest teele saatmine oli suurejooneline. Saatjateks samal ajal sadamas peatunud Muhu väina regati alused, kes saatsid jahti kuni järgmise etapi stardiliinini. Jahti saatis ka ühel alusel Muhu väina selle etapi kaasa tegev president Kersti Kaljulaid, kes kaldal peetud kõnes toonitas polaarekspeditsiooni tähtust inimeste keskkonnateadlikkuse tõstmisel.
Eskaadris kaasasõitnud jahtide pealt tervitati polaarekspeditsiooni lauludega ja kõikvõimalike ergutavate hüüetega. Viimasena saatis laeva teele puksiir Panda, kes Bellingshauseni auks lasi õhku uhke veejoa.
"Enam pole pääsu, peab minema," tõdes jahtlaeva kapten Meelis Saarlaid, jättes hüvasti nii Roomassaare kui Abrukaga.
Ekspeditsiooni juht Tiit Pruuli ütles, et ülevamat ärasõitu Antarktika poole ei oskakski tahta.
Avamerel valati kõigepealt kombekohaselt pits Neptunile ja sooviti head reisi. Seejärel jätkus juba tavaline laevaelu, tekk tehti klaariks, igaühel olid omad ülesanded täita.
Esimesel etapil on pardal 12liikmeline meeskond, kellest mitmed sõidavad välja Antarktikani, kuid mõned lahkuvad juba näiteks Ventspilsis, kus tehakse esimene peatus.
Tagasi koduvetesse on kavas jõuda ligi poolteise aasta pärast. Antarktika-retke tipphetk on kavandatud 28. jaanuarile 2020. aastal juba Antarktika vetes, päeval, kui 200 aastat tagasi Saaremaalt pärit kapteni Fabian Gottlieb von Bellingshauseni juhtimisel avastati maakera viimane manner. Admirali staatusesse – mis on kõrgeim mereline tunnustus maailmas – nimetatud maadeavastajat tunneb ja tunnustab kogu merendusmaailm.