K, 29.03.2023

Pöide õllemeistrid taandusid pruulikoja igapäevatööst

Kertu Kalmus
, Saarte Hääle vanemtoimetaja
Pöide õllemeistrid taandusid pruulikoja igapäevatööst
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
PÖIDE PRUULIKODA kolis 2016. aastal tootmise Tolli tänaval asuva vana elektrijaama ruumesse. Fotol vasakult Andres Tinno, Koit ja Kristel Kelder ja õllemeister Harald Sumberg.
PÖIDE PRUULIKODA kolis 2016. aastal tootmise Tolli tänaval asuva vana elektrijaama ruumesse. Fotol vasakult Andres Tinno, Koit ja Kristel Kelder ja õllemeister Harald Sumberg. Foto: Maanus Masing / Saarte Hääl

Seitsme aasta eest Pöidel käima lükatud Pöide õlle tootmine, mis vahepealsetel aastatel kolis maalt linna, on toonaste õllemeistrite ja õlleteo algatajate Koit Keldri ja ta abikaasa Kristel Oinberg-Keldri käest liikunud uue juhi kätesse.

Ettevõtte juhatuses on nüüd üksnes Harald Sumberg. Ettevõtte omanikering on aga laiem. Pöide Pruulikoda OÜ ehk endise Põldemulgu OÜ omanikeringi laienemine sai vormistatud tegelikult juba märtsis 2017. Koit Keldri sõnul liitus toona ettevõtte omanikeringi Andres Tinnole kuuluv Kirbu Rent OÜ, praeguse nimega Hõbegrupp OÜ.

Kelder lisas, et aasta jooksul enne seda kolitigi tootmine Pöidelt Kuressaarde Kirbu Rent OÜ-le kuuluvale pinnale. 

"Osanikeringi suurenemine oli Põldemulgu arenduse loogiline osa ja minule kuuluvate osade pantimine Kirbu Rent OÜ-le kuni võetud kohustuste täitmiseni finantsasutuste ees samuti kokkuleppe osa," selgitas Koit Kelder. 

Täpsemalt ongi praegu pruulikoja osanikud Andres Tinno ning Koit ja Kristel Kelder. Kui esimesele kuulub osalusest pool, siis teistele võrdselt pooleks ülejäänud pool. Keldri osalusel ongi aga pant Andres Tinnole kuuluvale ettevõttele. Keldri selgitusel on osa pantimine seejuures reguleeritud äriseadustikuga ning tegemist ei ole omandi muutusega.

"Alates aprillist 2019 meie Kristeliga pruulikoja igapäevatöö korraldamisega ei tegele," tunnistas Koit Kelder. See tõsiasi ei ole aga tema sõnul kuidagi omandiga seotud.

Tänavu mai alguses asus Koit Kelder taas juhtima Saarte koostöökogu. Tema abikaasa Kristel Oinberg-Kelder haaras aga läinud kuul Kuressaare südalinnas tegutseva Edukontori juhtohjad.

Ettevõtte majandusaasta aruande kohaselt kujunes Pöide pruulikoja mulluseks müügituluks 113 000 eurot. Kasumirealt vaatas vastu aga 87 555 euro ulatuses miinust.

Põldemulgule antud toetus on tekitanud palju poleemikat

Saarte koostöökogu (SKK) endine tegevjuht Terje Aus tunnistas 2017. aastal Saarte Hääles, et Koit Keldri ettevõttele OÜ Põldemulgu eraldatud LEADER-toetus Pöide õllekoja rajamiseks ja tootearenduseks on avalikkuses palju poleemikat tekitanud.

Kelder oli toetuse saamise ajal ise SKK tegevjuht (on ka nüüd, Aus töötab samas nõustajana – toim). "Võib-olla see mõne jaoks ei näinud aus välja ja paratamatult on see hell teema, aga tegelikult ei olnud siin midagi sellist, mis olnuks ebaaus," leidis Terje Aus. "Seda enam, et tegemist on eduka pereettevõttega, mis annab toodangut ja on oma eesmärgi täitnud," lisas ta.

Hellale teemale juhtis 2013. aastal, mil Põldemulgu pruulikoda avati, tähelepanu ajaleht Postimees. Leht märkis, et 2012. aastal kirjutas Kelder koos abikaasa Kristeliga projekti ja esitas enda juhitavale Saaremaa koostöökogule taotluse saada LEADER-programmist 90 900 eurot oma Pöidele ehitatava õllepruulimistöökoja seadmete soetamiseks, nende Eestisse toimetamiseks ja paigaldamiseks.

Raha eraldatigi ja Postimees tõdes, et juriidiliselt on kõik korrektne. Kuid põllumajandusministeeriumi poolt LEADER-programmi eest vastutav Anneli Kimmel nentis, et toetuse jagamine peaks lisaks juriidilisele korrektsusele ka näima korrektne. Keldri juhtum aga tema hinnangul korrektne polnud.

2016. aastal kolis pruulikoda Pöidelt Kuressaarde Andres Tinno soetatud endisesse elektrijaamahoonesse Tolli tänaval.

Märksõnad
Tagasi üles