R, 27.01.2023

Saare naised testivad usinalt haigusriske

Monika Metsmaa
, Toimetaja
Saare naised testivad usinalt haigusriske
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
GOAR KULDSAAR: "Loodan südamest, et valla toetus jätkub ka edaspidi."
GOAR KULDSAAR: "Loodan südamest, et valla toetus jätkub ka edaspidi." Foto: Maanus Masing / Saarte Hääl

Kõige usinamalt lasevad tasulise testi abil oma tulevase lapse kromosoomhaiguse riski hinnata Saare maakonna naised.

Üleeile möödus aasta sellest, mil Eesti teadlaste loodud täpset NIPT-testi hakati tegema Eestis kohapeal. Lisaks riiklikule tasuta sõeluuringule on selle testi lasknud teha 30% lapseootel naistest Saare maakonnas. Hiiumaal oli selliseid naisi 13%, Tartumaal 11%, Pärnumaal 9%, Võrumaal 8% ja Harjumaal 4%.

"Arvan, et kui arsti jaoks on NIPT-test sünnieelse diagnostika meetodina oluline, siis annab ta ka beebiootel emale sellise tonaalsusega infot," põhjendas Kuressaare haigla günekoloog Goar Kuldsaar ema vereproovil põhineva testi populaarsust maakonna naiste seas. Ta lisas, et kuna NIPT-test on tasuline, teeb otsuse, kas seda võimalust kasutada, siiski patsient ise.

Kuldsaare sõnul on uuringute arv Saare maakonnas suurem kindlasti ka tänu Saaremaa vallavalitsuse panusele, mis muutis NIPT-testi lapseootel naistele kättesaadavamaks.

Märtsis otsustas vallavalitsus eraldada uuringu maksumuse hüvitamiseks 15 000 eurot.

NIPT-uuringut testiti Kuressaare haiglas tasuta mullu augustis.

"Saaremaa naistearstid said NIPT-testi innovaatilisest lisavõimalusest kohe aru ning praegu saavad lapseootel naised teha tipptasemel uuringut kodukohast lahkumata," ütles Tervisetehnoloogiate Arenduskeskuse täppismeditsiini labori juhataja Kaarel Krjutškov.

NIPT-test on kättesaadav kõigis maakondades, uuringut saab teha 30 naistekliinikus üle Eesti.

Testi kasuks on otsustanud juba ligi 1400 lapseootel naist ehk kümnendik Eesti sünnitajatest. "Täiendav test on lapseootel peredele oluline kindlustundeks, et lootel ei esine enamlevinud kromosoomhaigusi," lausus Krjutškov.

NIPT-testi saab teha juba 10+ rasedusnädalast. Aasta jooksul on uuring aidanud tuvastada kuus Downi sündroomi ja kümmekond teist tõsist loote kromosoomhaigust.

Märksõnad
Tagasi üles