Kahtla lasteaia lastele pole kuskilt bussisaatjat võtta

Ain Lember
, Toimetaja
Copy
KOJUSÕIT ILMA SAATJATA: Lasteaiaiõpetaja Eha Ennemuist paneb lapsed bussile, sama bussiga sõidab koju Kahtla kooli koristaja Helle Bormann.
KOJUSÕIT ILMA SAATJATA: Lasteaiaiõpetaja Eha Ennemuist paneb lapsed bussile, sama bussiga sõidab koju Kahtla kooli koristaja Helle Bormann. Foto: Maanus Masing / Saarte Hääl

Kahtla lasteaia 4–5-aastased kasvandikud sõidavad sellest sügisest koolibussis omapäi, sest täiskasvanud saatjat pole kusagilt võtta.

Kahtla lasteaed-põhikooli direktor Helle Rüütel ütles, et seni koolibussiga tööle sõitnud lasteaiaõpetaja jäi sellest õppeaastast pensionile ning seega pole nüüd enam täiskasvanut, kes bussis laste järele vaataks. Valdavalt kasutavad bussi lasteaias käimiseks nende perede lapsed, kus pole endal autot.

Vanemad, kelle lapsed koolibussiga lasteaeda sõidavad, annavad kirjaliku loa oma lapse sõidutamiseks ilma täiskasvanud saatjata. Lapsevanem ise paneb lapsele peale turvarihma. Bussisõiduks lastaeda kulub küll ainult 5–7 minutit, ent õnnetus ei hüüa tulles ükskõik kui lühikese vahemaa peal. Lisaks sõidavad bussis kooliõpilased, kes samuti väiksemate järele vaatavad. "Mingisugune hoidmine ja kaitse peab ikka olema," sõnas Rüütel. Hommikul viib koolibussiga lasteaeda oma 2-aastast võsukest üks ema, kuid tema pole nõus teiste laste eest vastutama.

Helle Rüütel möönis, et  tegelikult vajab lasteaialaps bussisõidul täiskasvanud saatjat, ka seadus näeb niimoodi ette. Paraku pole Kahtla lasteaia lastele saatjat kusagilt võtta.

Juht ei jõua jälgida

Bussjuht Tiit Nõu ütles, et tema lapsi bussijuhtimise kõrvalt eriti jälgida ei jõua. "Hiljuti mul jäi üks laps peale, sõitsin temaga Audlasse ja siis uuesti tagasi," rääkis bussijuht. Laps oli bussijuhi vaatevälja eest varjunud ning ema jättis lapsele peatusesse vastu tulemata. "Saatja võiks ikka olla, lapsed on väiksed, mõni teeb endale turvarihmaga viga ka veel," märkis Nõu.

Tagasi toob buss lasteaiast lapsed kell 15 ja kell 17 ja siis kinnitab laste turvarihma lasteaiaõpetaja. Sama bussiga sõidab enamasti koju ka kooli koristaja Helle Bormann.

Lasteaiaõpetaja Eha Ennemuist ütles, et erinevalt kooliskäimisest ei ole lasteaias käimine kohustuslik. Koolivaheajal, kui koolibuss ei sõida, jääb Kahtla lasteaeda tulemata neli last.

Täiskasvanud saatja puudumise pärast on mures olnud  ka Valjala lasteaed. 2013. aastal palkasid sealsed lapsevanemad Valjala–Turja–Sakla liinile lausa eraldi inimese laste järele vaatama. Vahepeal sõitsid lapsed bussis taas ilma saatjata ja olid lasteaia direktori Marina Tamme sõnul bussis jumala hooleks. Sellest õppeaastast Valjala lasteaed enam ühtki last ilma saatjata bussi ei luba.

Lapsel pole turvaline

Saaremaa vallavalitsuse alusharidusnõunik Maiu Raun ütles, et lasteaiaealisel lapsel ei ole turvaline ilma järelevalveta ühistranspordis sõita ega ka tänaval liigelda. Üksi lasteaeda saadetud laps on rühma saabumiseni lapsevanema vastutusel ja selle vastutuse panemine lapsele ei ole eakohane ega käi kokku ka lasteaia töökorralduse üldpõhimõtetega. Lasteaedade kodukorras on enamasti öeldud, et kui lapsevanem ise lapsele järele tulla ei saa, siis informeerib ta rühmapersonali lapsele järele tulevast isikust.

Õpilasliinidel võivad koolieelikud sõita lasteaeda koos täiskasvanud saatjaga tingimusel, et bussis on kohti ja et lasteaeda sõita soovija jääb õpilasliini marsruudile. Tegelikult ootab aga iga lasteaed lapsevanemat kasvõi seetõttu, et lasteaial ei ole õigust anda last puudutavat päeva-, tervise- või käitumisinfot kellelegi teisele peale lapsevanema.

Maiu Rauna sõnul ei saa lapse järele panna valvama ka bussijuhti. Bussijuhi ülesanne on toimetada sõitjad ohutult ja sõiduplaanis ettenähtud aegadel sihtkohta. "Tema kohustuseks ei saa panna lapse heaolu tagamist bussis ega seda, kas peatuses on vanem õigel ajal vastas, ning kui teda seal ei ole, olukorrale lahenduse leidmist."

Tagasi üles